-


Okuyan Öğrencilerin hayatını Değiştiren Okul (Y.İ.B.O.)

Hayatımı Değiştiren okul (H.Y.İ.B.O)
Bu haber 03.10.2009 20:30:53 eklenmiş ve 6183 kez görüntülenmiştir.
HINIS YATILI BÖLGE İLKÖĞRETİM OKULU (Y.İ.B.O)

Hınıs Yatılı Bölge okuluna girmek hem çok kolay ve hem de çok zordu. Bu okula girmekte ki zorluk, tüm köylerde öğrenci alındığı için alınan öğrenci sayısı sınırlı kalıyordu. Dolayısı ile bizim köyde alınacak öğrenciler arasında şansım ikinci seneye kaldı. Kolaylığı ise,  alınan öğrencilerin kolayca okula alışmalarıydı. Çünkü okuldaki imkânlar hiçbirimizin köylerimizde yaşadığımız imkânlar gibi değildi.

Okul hayatım başlarken, ilk okulun birinci sınıfını nasıl okuduğumu hiç hatırlamıyorum.Yalnız şunu çok iyi hatırlıyorum ki, hep arka sıralarda yer alıyordum.Özellikle yemekhaneye yemek yeme girişlerinden  ve diğer sıraya girişlerde hep arkalardaydım. Okul hayatımda hiç unutamadığım tek şey öğretmenimin adımı değiştirmesi oldu.

    1967-1972 tarihler arasında Hınıs Yatılı Bölge Okulunda okurken, okulumun ikinci senesiydi ve adını hatırlayamadığım sınıf öğretmenimi o kadar seviyordum ki, bu sevgim ve birde azda olsa başarılı olmam onu çok etkilemişti.

Bir gün sınıfın içinde bana bakarak;

-----Oğlum kalkar mısın?

Bende hiç tereddüt etmeden kalktım. Ve gözlerime bakıp  

----- Oğlum BIRA, senin adını değiştirmeye karar verdim, sebebine gelince bu isim gelecekte sana; gerek telaffuz etme bakımında ve gerekse anlam bakımında sıkıntılar yaşattır. Onun için senin adın bundan sonra  “BURHAN” olsun. Bu konuda rahatsız olmanı istemiyorum. Bu değiştirme sana ileride çok yarar sağlayacaktır, hayırlı ve uğurlu olsun” Dedi.

  Ve ben Burhan adını ilkokul ikinci sınıfın son döneminden başlamak üzere kullanmaya başladım ve benim adım öğrenciler arasında artık Burhan olmuştu. Ay şekilde Burhan adıyla öğretmenler arasından da çağrılıyordum.

Bu süreç 1981 tarihinde  Karşıyaka/İzmir  1..Asliye Hukuk Mahkemesinde 1981/586 Esas kararı ile dava açılmasına kadar devam etti. Ve 1981/724 SKR ile Burhan olarak değiştirildi. Bu karardan sonra adım Nüfus cüzdanıma Burhan olarak değiştirildi. 

1969-1970 dönemin başında yani üçüncü sınıftaydık. Öğretmenimizin tayini çıkmıştı. Ve yerine gelen öğretmen ise, Haydar UZUN’DU. Haydar Öğretmenin kendine göre disiplin ve öğrenciyi çalıştırma kuralları vardı. Kendisi, öğretmenliğinin ilk ayında bizi kazanmaya başladı. Çok sert bir yapısı vardı, ilk başlardan kendisinden çok korkmuştum. Sonra kendince uygulanması gereken kuralları tek tek uygulamaya koydu. Amacı ise, geleceğin öğrencisini nasıl yetiştiririm diye uğraş verip öğrenciyi geleceğe hazırlamaktı. Ve öyle de oldu. Okul genelinde çok başarılı olmuştu. Bu başarılarıyla yetiştirdiği öğrenciler, okullar arası yarışmalara katılıyordu. Ve hatta yarışmanı yapıldığı H.Y.B.İ.Okulunun Spor salonunda örneğini Yarışmaya katılarak yaşadım. O zaman bizim okul birinci olmuştu.

Haydar Öğretmen bu başarıların yanında sporculuktan da başarılara imza atıyordu. Okulda öğretmenler arasında yapılan Voleybol turnuvalarında çok başarılıydı. Voleybol oynarken, onun filenin yanında kalkarak kendisine gelen pası değerlendirip rakip alana sert vuruşları ile tanıyorum. Voleybol oynadığı zaman bütün seyirciler keyif alırdı. Ahlak ve terbiye konularından da bizi çok iyi yetiştirmişti.

1971-1972 Devlet Parasız Yatılı Okulların sınavından en başarılı öğrenciler onun yetiştirdiği sınıftan çıkmıştı. Ve bu öğrencilerden Mehmet AKAN, Şerif Çelik, Fikret GÖKSU ve ben geliyordum. İşin en güzel yanı bu öğrencilerin,  Devlet Parasız Yatılı Okulları kazanmasıyla onun başarılarına başarı katmıştı. Ve bu öğrenciler gittikleri yerlerde okuyarak onun hak ettiği en güzel başarılarıyla ödüllendirdiler.

Bu öğrencileri: Devlet Dairelerinde kariyer yaparak çok güzel yerlerde bulundular. Onların başarıları takdirlerle ödüllendirildiler. İşte buradan yola çıkarak içimdeki bu alevi söndürmemeye karar vermiştim. Onun için, çocuklarımın güzel yetişmesi bakımında seçici davranıyordum. Ve bu konuda başarılı oldum. Neden bunları anlattım, kendimi ve çocuklarımı ve hatta arkadaşlarımı reklâm etmek için değil. Böyle bir amaç gütmedim. Böyle bir amaç peşinden de değilim. Ama şunu itiraf edeyim ki bütün bunların temelinde Hınıs Yatılı Bölge Okulu’nun büyük payını olduğunu vurgulamak istedim. Çünkü bu Okul bana çok şeylerin öğreticisi oldu. Bu sebeple beni bu Okul a kayıt edenlere ve gelmiş geçmiş değerli eğitimcilerimize canı gönülden teşekkür ederim. Değerli eğitimcilerime ve okuluma; Sakın biz böyle öğrenciler yetiştirdik, bize vefa borcu oldukları halde, borcunu ödemediler demesinler. Biz fazlası ile maddi hariç, manevi olarak ödediğimizi biliyoruz. Ve her gittiğimiz yerde okulumuzun bize verdiği emekleri konuşuyoruz. Bu konuda rahat olun ve gönül rahatlığı ile de şunu söylemekten de çekinmiyorum. Bize emeği geçen tüm eğitimcilere, özellikle şükranlarımı sunar, ölenlere Allahtan rahmet, hayatta olanlara başarılar dilerim.

SAYGILARIMLABurhan KAYA
(1967-1972)

Yorum Yaz - Yorumlar
Güllüstan taşbilek 01.02.2015 10:07
selam olsun yolu hayat yolu olan şimdi yaşadğımız her şeyi o zaman kıyasladığımız ve nerde eski günler tabi bilincimiz yoktu pek başarılı olduğum söylenemez ama eytim vardı şimdiki eytim para olmuş parası olan her şeyi yapsın olmayan sokaklara şidiki aklım olsaydı kesinlikle okurdum vay eski günler geri gelez herkese selam ve segilerimle
Fesih YILMAZ 28.01.2014 21:12:43
Burhan Bey, herhalde sınıf çalışkanı Fesih YILMAZ'ı unutmuşsun.Selamlar
sebeki 23.05.2012 15:10:59
Merhabalar değerli eski adıyla Yatılı Bölge Okulu bir zamanın öğrencileri bende 1977-1984 yıllarında o okulda okudum. Çokta hatırlanacak bir okul değildi güzelik bakımında, ama insanlarda bir hatıra olarak ve gece halen ruyalara gelerek hatırlanıyor. Mesajlarınızı okudum her nedense Hınıslı Alevi hemşehrilerimiz her nedense geçmişlerini ve geçmişte kendilerine atalarına yapılanları çabuk unutuyorlar. herkese selamlar sevgiler  
hınıslı 12.02.2012 15:40:21

bütün hınıslılara slm olsun

Nihat Aygun 04.10.2011 12:30:00
Benim adim Nihat AYGUN Mamash koyundenim bende HYBIO 1971-1976 yillari arasinda okudum.Belkide hayatimin en guzel yillariydi.Daha sonra Erzurum Ikica YAVUZ SULTAN SELIM Ogretmen Lisesini kazandim ve orda okudum.ButunHYBIO okuyanlara Inghiltereden selam ve saygilarimi sunar benimle iletisim kurmak isteyenlere.emailim:aygunnihat75@hotmail.com
cafer balcı 31.12.2010 16:30:33

Değerli Hınıslı hemşerilerim, herkese sağlıklı ve mutlu nice yıllar dilorum.

Ankara-Türkiye

cafer balcı 10.12.2010 15:06:27

Değerli arkadaşlar herkesin kendini ifade etmek istemesi kadar doğal başka ne olabilir ki, kaldı ki mutlaka herkesin başında geçen bir anısı vardır. Burhan Beyin Haydar Uzun Hocanın hakkında ki görüşlerine aynen katılıyorum. çünkü bizimde sınıf öğretmenimizdi hatta yücel oğlu'da bizim sınıfta okuyordu. bende bir hafta boyunca başka bir sınıfta ve başka bir isimle kaldım. benim de ismin değişmişti hiç türkçe bilmediğim hiç sadece bakıyordum insanların yüzlerine

murat taşkın 20.01.2010 14:03:55

mrb. ben hınıs y.i.b.o. dan 1998 de mezun oldum. gercekten arkadaşlıgın kardeşlılıgın yaşandıgı bir yer. şuan 6 senedır hınıstan uzaktayım. inanın yatılı okurken haytımın en anlamlı ve en guzel 3 senesını gecırdım. askeredkı arkadaşlarımın ısımlerını bıle hatırlayamazken yibo daki butun arkadaşlarımın sınıf numaraları dahı aklaımda ve hayatım boyunca hıç çıkmıycak. yibo benı ben yapan ve bana hayatı gostern yer oldu. tum ogretmen ve yıbo ogrencılerıne saygılar.  Murat taşkın

Enver Tazegül 03.01.2010 14:04:47
Ben 1968 / 1969 ögretim yili (Hinis Yatili Bölge Ilkokulu) mezunuyum. 1977 yilindan beri yurtdisinda oldugumdan, arkadaslarima ulasamiyorum. Yardimci olursaniz sevinirim.       Dostca selamlar.

Enver Tazegül
o 13.12.2009 16:06:32

saçma ve bağnazca yorumlar yapılmış.Hiç kimse kendi hayatı ile ilgili bir kararı ille de başkalarının hoşuna gitsin diye almaz.Bir insan ismini değiştirmek isteyebilir. Bunuda bir anı olarak hayatının bir döneninde anlatabilir. kanunlarca bir engel yoksa.

Ayrıca yazıda isim değişikliğini yazar öve öve de anlatmamış,övgü mevzuu yapmamış.kaldı ki bununla da övünebilir isterse.o kimseyi ilgilendirmez.Çünkü kendi hayatı ile ilgili bir karar.Saygı duymayı bilmeyenler okumayabilirler isterlerse.

yine, yazıyı okuduğumda benim yazıda bulduğum övgü; okula ve öğretmene yapılmıştır.Bu da kanatimce doğru bir davranıştır.ön yargılarla ve fanatik düşüncelerle hareket edip hoşumuza  gitmeyen yorumlarla ilgili saldırgan ve aşağılayıcı yorumlar yapmak doğru değildir.

milazim cetkin 11.12.2009 09:40:54

Bende 1968 1972 Yilarinda  hinis  yatili okülündan oküdüm  Haydar ögretmenizi tanirim  kendise  selamlarimi yoluyorüm   Haydar ögretmenin BIR oglu birde  Kardesi vardi  Haydar ögretmem cok dipliydi  Cocuklari basini silgile  surerdi BIzim Sifimizda Fikret  Göksü Serif celik Vardi  Bunlari Yatili kazandilar :Bizim Ögretmenimizin isimi SABHAT ARASDI. Ben Almanyadan Bütün Arkaslarima VE hacalarima Dasca  sellamlarimi  yolüyorum  ve SAHVERDI KÜYÜ HALKINA DASCA SELAMLARIMI  YOLUYORM  MILAZIM  CETKIN BERLIN 11 12 2009 BERLIN

Gelawej 13.10.2009 23:12:36

Günümüz şartlarında köy ve şehir isimlerinin bile değiştirilmesi utanç kaynağı sayılırken, yazarın isim değişikliğini "gurur"la anlatması çok manidar ve saçma. (Daha önce buna benzer bir yazıyı Hınıs.net' de de  "gurur"la yazmıştı.) Bize de "tebrik" etmek düşer.


YÖNETİMDEN YANIT:

Duygu ve düşüncelerin kişilere göre  algılama ve uygulamaları her zaman farklı olmuştur. Önemli olan Toplumun algılaması ve anlam vermesidir. Siz kendi algılamanızla değerlendirmişsiniz, bizden de sizin bu değerlendirmenize karşı saygı duymak kalır. Yinede bizlerle bu güzel eleştirinizi paylaştığınız için teşekkür ediyor saygılar sunuyorum. Sevgi ile kalın.

Burhan KAYA

Koçero 13.10.2009 10:32:35

Ruhunuza el attılar, değiştirdiler. kişiliğinize el attılar! değiştirmişler yetmedi birde adını mı değiştiler. Ve sende bundan gurur duyuyorsun. Burhan'ın kelime manasını bilsen bari, köken olarak ta Arapçadır. Kanıt, ispat demek. Şu Allahın hikmetine bakın; Asimilasyonun kanıtı, ''ismi ile müsemma olmuş'', özü, ruhu başkalaşmış, mezhebine de farklı, isminede taciz edilmiş, 'Burhan' beyin. Burhan bey tıpkı ismi gibi kanıtı oluvermiş o asimilasyonun. Buraya kadar birşey yok, Bunu gururla anlatması en büyük sorun. Dün Kürt Bıra, bugün Arap Burhan. Peki siz hiç bir Arabı gördünüz mü ismini Burhandan Bıra'ya çevirdikten sonra bununla övünen? 


YÖNETİMDEN YANIT:

Değerli arkadaşım ; Size şunu söylemekten yarar görüyorum. Ben hiç bir zaman asimilasyon tezini sevmedim sevmemde...Her zaman karşı duruşumu korumuşumdur.Bu yorumunuz tamamen kendi duygu ve düşüncelerinizi içeren bir yorumdur. Beni hiç bir zaman bağlamaz.Yinede konunun üzerindeki duygu ve düşüncelerinizi bizimle paylaştığın için size  teşekkür eder.Saygılar ve sevgilerimi sunarım.

Burhan KAYA

Toplam 13 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

47.8%

18.4%

15.2%

9.1%

9.5%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)