-


HIRS VE BENCİLLİK!


Bu haber 09.07.2019 18:23 eklenmiş ve 37 kez görüntülenmiştir.
Eyüp AYDIN

Bir konuda başarıya odaklanmışsak, elbette hırslı olacağız. Ancak bu hırs kontrolümüzden çıkıp bizleri aşırı bencil duygulara iterse, kendimize ve topluma zarar veririz. Topluma şöyle bir bakıyorum da herkes lüks bir yaşama ulaşmanın sarhoşluğuna kapılmış. Öyle ki son model bir araba değil, en iyisinden son model bir araba. Başını sokacak huzur içerisinde yaşayacağı bir ev değil, lüks bir semtte lüks bir ev. En kalitelisinden bir cep telefonu, fiyakalı elbiseler. Arkasını düşünmeden para harcayacak kadar kabarık banka hesapları.

 

Lüks içerisinde sorgusuz sualsiz yaşama isteği zihinlerimizi öylesine uyuşturmuş ki artık halimize şükretmeyi dahi unutmuşuz. Yoksulluğumuza isyan eder hale geldiğimizden artık hiçbir şeyi anlayamıyoruz. Gözümüz devamlı zenginin malında olduğundan elimizdekinin kıymetini bilmiyoruz. İnsana çok şey öğreten yoksulluktansa, insanı şımartan zenginliğe neden özendiğimizi de anlamış değilim.

 

Şunu da unutmamak gerekir ki nefsi hırsla kazanılan her para insanın maneviyatını zayıflatır. Maneviyatı zayıflayan insan ise çevresine karşı duyarsızlaşır. Bu duyarsızlığının üstünü ise kendi çapında uydurduğu mazeretlerle örtmeye çabalar. Bu öyle bir kısır döngüdür ki insanı gittikçe insanlığından uzaklaştırır.

 

Yaşamlarına paranın hükmettiği insanların aklına kriz denilince sadece ekonomik kriz geliyor. Oysa krizlerinde çeşitleri vardır. Mesela sosyal alanda, sanat alanında, spor alanında, dostluklarda, aile içi ilişkilerde ve daha birçok alanda kriz yaşanabilir. Bu krizlerin en tehlikelisi ise kapitalist sistemin insanın benliğine işlediği bencillik hırsıdır.

 

Günümüzde insanların sınırsız bir hırs içinde olduğunu görüyoruz. Bu hırs isteği insanı; ahlak, merhamet, yaşadığın yere aidiyet, vatan sevgisi gibi değerlerden uzaklaştırır. Bencillik hırsı, insanın gözünü öylesine kör eder ki insan, kapitalist sistemin çocukları gözüne kestirdiğini dahi göremez. Anne ve babaların, çocuklarının devamlı marka giymek, en kaliteli telefonu kullanmak istemelerinden dert yanmalarının arka planında kapitalist sistem vardır.

'Biz, böyle miydik?' der anne ve babalar. Biz, böyle değildik. Anne ve babamız, çarşıdan, pazardan ne alırsa onu giyinir, onu yer içer, bir oyuncağa dünyalar bizim olurdu. Ama biz, 'Helalinden olsun, kuru bir lokma ekmek olsun.' diyen anne ve babaların evlatlarıydık.

Ya bizim evlatlarımız?

Anne ve baba olarak kazandığımız paranın helal ya da haram kısmını hesap ediyor muyuz?

Evlatlarımızla aramızda aşılamayacak krizler varsa ve bu kriz, aile içi ilişkilerimize zarar vererek yaşamlarımızda huzur bırakmıyorsa etmiyoruz demektir. İşin özü içine düştüğümüz bir bataklık olan bencillik hırsından ve kapitalist sistemin kölesi olmaktan bir an evvel kurtularak parayı değil, huzuru aramalıyız. Huzurun yolu da helal kazançtan geçer.

 

Yazara ait son 10 makalele
AHLAKEN ÇÖKMÜŞ DURUMDAYIZ!..
HIRS VE BENCİLLİK!
TEK ADAM REJİMİYLE SORUNLAR ÇÖZÜLMEDİ...
ÜLKE GÜNDEMİNE DÖNME ZAMANI!
İNSANLAR VE İNSANLIK!
ALEVİLER BU ÜLKENİN SİGORTASIDIR!
HAYATIMIZIN GİDİŞATINI DEĞİŞTİRECEK KURALLAR!
BAYRAM SEVİNCİNE GÖLGE DÜŞMESİN!
KALİTELİ EĞİTİMİN TEMELİ AİLEDİR!
SAMSUN'DAN YAKILAN ÖZGÜRLÜK ATEŞİ...
Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs Belediye Başkanlığını hangi partili aday kazanacak?


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)