-


“Hınıs İl Olmalı” için 52 yıl önce başlatılan bir çalışma…


Bu haber 03.07.2019 14:30 eklenmiş ve 115 kez görüntülenmiştir.
Burhan KAYA

“Hınıs İl Olmalı” konusu  19.08.1966 yılında meydana gelen Büyük Varto depremi ile başladı. Bu konuyu sürekli kendi gündemlerinden tutan Hınıs Sevdalıları Varto Depremin den dolayı bölgeyi ziyaret etmeye gelen zamanın Cumhurbaşkanı Cevdet SUNAY a arz edilmiş. Ve devlet yetkilileri konuyu bilgi olarak not alarak denetlemelerden sonra Ankara ya dönmüşlerdi. Konu ya vakıf olan Hınıs ın ilk gazetesi olan Hınıs Sesi gazetesinin sahibi Hüseyin KARA gündemi sürekli sıcak tutar ve bölge halkı ile görüşmelerini devam ettirir.

Görüşmeler derinleşir ve 1967 yılında “Hınıs İl Olmalı” konusu tekrar Ankara ya taşınmasına karar verilir. Hınıs yetkilileri ve bölgedeki yetkililer Ankara da kamp kurarlar. Ve Ankara PALAS ta bir gece düzenlenir.

Bu geceye katılan Hınıs Heyeti;  Hüseyin KARA, Hınıs Belediye Başkanı İbrahim EREN, Karayazı Belediye Başkanı Ömer FIRAT, Av. Zeki CEYLAN, Dava vekili Göçer GÜNER, Abdurezak GÜVERCİN,  Edip GEYİK, Oltu Belediye Başkanı  Yılmaz TÜRKAN, Eşref ULUSU, Bakan Rıfkı DANIŞMAN, Av Gıyasettin KARACA,  Mv Rıza ŞİMŞEK ve Hınıslı hemşerileri olara gecede yer alırlar. Bu heyetle birlikte Oltu İl Olmalı heyeti de buraya geceye katılır.

Hınıs heyetinin talepleri arasında,  Hınıs İl Olmalı, Merkezi Hınıs ta olmak üzere Ağır Ceza Teşkilatı ve Tapu Kadastro Bölge Müdürlüğünün Hınıs a taşınması bu müdürlüklere Karayazı, Varto ve Tekman ilçelerinin müdürlülüklerinin bağlanması talepleri yatıyordu. Bu talepler ve kayıtlar heyet tarafından imza altına alınır. Zamanın Başbakanı Süleyman DEMİREL e verilmek üzere karar alınır.

 

O gece de alınan kararı, Erzurum Mv Tarhan BİLGİN, Fetullah TAŞKESEN, Mv. Rıza ŞİMŞEK, Naci GACİROĞŞLU, Hınıs Belediye Başkanı İbrahim EREN, Karayazı Belediye Başkanı Mehmet KARADUMAN, Hınıs Sesi gazetesinin sahibi Hüseyin KARA ve diğer yetkililer zamanın Başbakanı Süleyman DEMİREL e vermek üzere makamına giderler. Ve heyetle görüşen Başbakan Süleyman DEMİREL konunun üzerinde hassasiyetle duracağını ve bu konuda yapılacak olan çalışmalara destek vereceğini açıklar. Konu hakkında verilen bu dilekçe TBMM sin de gündemdeki yerini alır.

Bu sıralama da yerini alan Hınıs Heyetin dilekçesi her nedense bir türlü gündeme gelmez ve unutulma sürecine bırakılır. Tabii konunun takipçisi olan Hınıs Sevdalıları bu işin peşini bırakmazlar ve tekrardan kollarını sıvayıp yola koyulurlar.

GÜNDEM DEN DÜŞMEYEN KONU 

“Hınıs il olmalı” çalışması tekrardan yeni baştan başlar, 18 Mart 1990 yılında Ankara  Büyük Ankara otelinde tekrardan bir gece düzenlenir.

O geceye katılan Sağlık Bakanı Nihat KİTAPÇI, Devlet Bakanı Sabahattin ARAS, Kaymakam Hayrettin BALCIOĞLU, Belediye Başkanı Cafer EREN, Edip GEYİK, İsmail Hakkı ERDEM, Gazeteci Hüseyin KARA  ve Doğan KASAROĞLU, Tekman, Karayazı ve Karaçoban belediye başkanları,  Erzurum milletvekilleri  ve Hınısın ileri gelen kanat önderleri  gece de yerlerini alırlar. O gecenin tek bir amacı vardır, Oda TBMM raflarında tozlarla kaplanan “Hınıs İl Olmalı” projesini tekrardan o tozlu raflardan çıkarmak ve sıcak gündeme oturmak olur. Heyetin tek amaç bu olur ….

Geceye katılan tüm Devlet yetkilileri ile birlikte milletvekilleri, ilçeyi yöneten kaymakam, belediye başkanları ve Hınıs kanaat önderlerin imzasını taşıyan yeni bir belge imza altına alınır. Hazırlanan bu belge 26.02.1991 tarihinde zamanın Başbakanı olan Turgut ÖZAL a verilir.  Ve dilekçe TBMM “Hınıs’ın il olma” hakkındaki dilekçe Araştırma komisyonun 18.nci sırasında gündeme alınacakların arasına konulur.

TBMM Araştırma Komisyonun bir türlü karar veremediği veya hiç gündemine alamadığı 52 yıldan beri başlatılan çalışma ile birlikte 28 yıllık dilekçenin sonucu halen belli değil.

SONUÇ: Devlet yetkililerin nezdinde Hınıs ve bu bölgelere verilen önemin derecesini göstermektedir. Bunun en basit örneği bu dilekçeyi hazırlayan heyete olumlu veya olumsuz cevaplarının verilmeyişi ve yıllardan beri bitirilemeyen Başköy Barajının genel durumu olmuştur..

Hınıs bölgede, tarıma en elverişli bölge olup, tarım için gerekli olan tüm alt yapıya sahip bir bölgedir. Başköy barajının devreye girmesiyle bu bölge deki yerleşim ve tarım alanlarındaki önemin kıymetini katbe kat artırır. Belki Erzurum Torum ve Pasinler ovasından sonra en önemli ve hatta onları geçecek bir bölge haline gelir. Hınıs ın en büyük eksikliği, bölgeden çıkan milletvekillerin pasifliği ve bölgelerine tam anlamı ile önem vermeleri olmuştur.  Bunun acısını da bölge halkı fazlasıyla çekmiştir.

Hınıs ve bölgedeki ilçelere gelen yerel ve kamu yönetimler, bölgenin geçmişine dönük çalışmalarını derinleştirerek plan ve proje çalışmalarına önem vermeleri ve kaynaklarını kendileri yaratmalıdırlar. Aksine beklenti içinde olduğu yerel yönetimlerden alacağı katkı payları bu yönetimleri bölge için hazırlanan projelere yetmeyeceği gibi yönetimleri boyunca halk tarafından hizmet eksiklikleri ile anılır olarak kalacaklardır. Kısacası şimdiden akıl ve beyin fırtınalarını yaratarak çalışmalara başlamaları gerekmektedir.  

Hınıs Halkı

Taktir sizindir …

Kaynak  : Hınıs Sesi Gazetesinin sahibi  Hüseyin KARA

Yazara ait son 10 makalele
“Hınıs İl Olmalı” için 52 yıl önce başlatılan bir çalışma…
30 yılı geçkin bitirilemeyen Başköy Barajın kaderi.
Muhtar adaylarına önemli uyarılar....
Hınıs son zamanlarda iyi yönetiliyor...
19 Ekim Muhtarlar gününüz Kutlu olsun
KARAKTERİ BELİRLEYEN DÜŞÜNCEDİR.
Üç Şehirde; “Erzurum, İstanbul, Bursa”-2-
Sayın Bülent FELEKOĞLU;
HAYATIMIZIN İÇİNDEKİ GERÇEKLER
Geride bırakılan 39 yıl anısına
Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs Belediye Başkanlığını hangi partili aday kazanacak?


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)