-


Hınıs ta bir türlü bittirilmeyen Başköy Barajı

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, çalışmaların devam ettiği Hınıs Başköy Barajı sayesinde bölgede 205 bin 350 dekar zirai alan suyla buluşacak.
Bu haber 27.06.2019 10:42 eklenmiş ve 188 kez görüntülenmiştir.

Erzurum'da inşası devam eden Hınıs Başköy Barajı 2019'da tamamlanacaktı ama bir türlü tamamlanamayan barajın çalışmalarının yavaş yürütüldüğü bilgisi alınmaktadır.

Yetkililerden Aralık 2017 de yapılan yazılı açıklamaya göre, çalışmaların devam ettiği Hınıs Başköy Barajı sayesinde bölgede 205 bin 350 dekar zirai alan suyla buluşacaktı denilmekteydi.Ama nedense barajda su tutulma işlemi bile yapılmamıştır.

Şu ana kadar yüzde 85'lik fiziki alanda gerçekleşme sağlanan barajda, relökasyon yolu kazısının yanı sıra kil dolgu, kaya ve kaya ufağı, filtre kum dolgu çalışmaları devam ediyor. Bu çalışmalara katılan araçlara gerekli yakıtın kısıtlı sağlanmasından dolayı çalışmalar çok yavaş yürütülmektedir. 

Bu baraj, o bölgenin sulama işlemi ve diğer kaynaklar bağlamında çok önem taşımaktadır. Bu önem nedense hep göz ardı edilmekte ve yıllardan bu bölgede yapılan çalışmalar ağır yürütülmetedir. Çünkü bu barajın faaliyete geçmesi halinde  Doğu Anadolu Gelişim Projesi (DAP) kapsamında bulunan Erzurum'da, 205 bin 350 dekar araziye su temin edecek ve ülke ekonomisine yıllık 110 milyon 835 bin lira katkı sağlanmış olacaktı.

Yetkililerden Aralık 2017 yapılan açıklamaya göre Proje 2019'da tamamlanması beklenirken, halen bu çalışmalarının yavaş yürütülmesi manidardır.

DSİ genel müdürlüğünde Aralık 2017 de yapılan açıklamada su kaynaklarının etkin yönetimini sağlamak için yatırımların sürdüğünü vurgulanmıştı. Bu yatırımlarının bölgeye tam anlamıyla ulaşmadığı görülmektedir.

Aralık 2017 de Eroğlu, "Erzurum'da inşasına devam ettiğimiz Hınıs Başköy Barajı da projelerimizden birisi. Projeyi 2019 yılında tamamlayarak Erzurumlu çiftçilerimizin hizmetine sunacağız. Projenin tamamlanmasıyla bölgede tarıma dayalı sanayi gelişecek ve böylece bölge halkının sosyoekonomik gelişim göstermesine olanak sağlayacak ve refah düzeyi artacaktır." ifadelerini kullanmıştı.

Halen çalışmaları devam eden Hınıs Başköy Barajının son haline ilişkin haber alınamamaktadır.

Önemli : Değerli okuyucularım Yorum yapabilirsiniz.

Yorum Yaz - Yorumlar
Cemil 28.06.2019 23:05
Başköy barajı inşaatına 1995 yılında başlandı.2019 yılı yatırım proğramına göre 2023 yılında bitirilecektir. Teknik bilgileri: Depolama 173 hm3 Sulama 20.625 ha., proje tutarı 734.244.000 tl, 2019 yılı bütçesi 15.000.000tl dir.
Toplam 1 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs Belediye Başkanlığını hangi partili aday kazanacak?


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)