-


ALEVİLER BU ÜLKENİN SİGORTASIDIR!


Bu haber 10.06.2019 21:03 eklenmiş ve 29 kez görüntülenmiştir.
Eyüp AYDIN

Onlar; Sarıkamış'ta, Çanakkale'de, Kurtuluş Savaşı'nda hep vardılar ve hep cephede oldular...

 

Karadeniz'de "Çepni", Doğuda "Türkmen", Ege'de "Tahtacı", Anadolu'da kimi zaman "Aşiret", kimi zaman "Kızılbaş", kimi zaman da ALEVİ dediklerimiz TÜRK'ÜN özbe öz "OĞUZ BOYU" dan olan vatansever insanlardır.

 

Hz. Muhammed'i "PEYGAMBER", Ali'yi "PİR", On İki İmamı "DÜSTUR", Ehlibeyti "ŞİAR" edinmişlerdir. Düşüncelerinde, sosyal ve içtimai yaşantılarında İslam Tasavvuf Felsefesinin inanç ve ahlak boyutuna fazlasıyla önem vererek, "ELİNE, BELİNE, DİLİNE" hakim olma şuuru ile yaşamayı ve yaşatmayı ilke haline getirmişlerdir. Asla bu ilkelerinden taviz vermemişlerdir.

 

Hassasiyet ve Adalet anlayışları, Cem Evlerindeki icra ettikleri "Müsahiplik" CEMİ'nde, kapılarını ve gönüllerini "Hırsıza, Katile, Yolsuza ve de art düşüncelere" tamamen kapatarak camianın kirlenmesine asla müsaade etmezler.

 

Sazın sözün ve muhabbetin, semah dönerek vücut bulması, Muhammed ve Ali'nin isimleri her geçtiğinde dökülen gözyaşları, İSLAM'A bağlılık ve hürmetlerinin en güzel tezahürüdür. ALEVİLER,  bu coğrafyada içinde yaşattıkları, vatan ve memleket sevgisi ile yoğrulmuş, TÜRK'ÜN örf ve adetini özümsemiş, İSLAMI kendi kültür ve değerleriyle güzelleştirerek inancımızın zenginleşmesine neden olmuşlardır.

 

Tarihin hiçbir döneminde milletine ve devletine asla ihanet, delalet etmeden ve husumet beslemeden etle tırnak olmayı bilmişlerdir. Alevi kardeşlerimiz ve dostlarımız hakkında, art niyetli ve önyargılı itibarsızlaştırma düşünceleri ve çirkin politikalara meze edilmek istenmeleri bu ülkeye yapılabilecek en büyük kötülük olarak görmekteyim. Her dönem Alevileri sokağa dökmek isteyenler olmuştur. Ama onlar her zaman demokrasinin, Atatürkçülüğün, laikliğin  yılmaz savunucuları olmuş, yaşananlar karşısında sağduyularını hep muhafaza etmişlerdir. Eğer Alevilerle arkadaş olduysanız, komşuluk yaptıysanız onların ne kadar candan dostlar olduğunu ve insanı satmadıklarını göreceksiniz.

 

Onlar; bizim gözümüz de, HACI BEKTAŞİ VELİ'nin Anadolu'yu "Türkleştirmek ve İslamlaştırmak" üzere çıktığı bu Mübarek yolunu yol bilenlerle, PİR SULTAN'ın hakka teslimiyetin deki incelik şuuruyla "Evveli Muhammed, Ahirim Ali" diyen CAN'lardır. Onlar; bu ülkenin sigortasıdır.

 

Türkiye'de Türk Alevileri, Kürt Alevileri, Arap Alevileri gibi etnik Alevilikler bulunmaktadır. Aleviler Türkiye'de en çok Hatay, İstanbul, Sivas, Çorum, Malatya, Kahramanmaraş, Tunceli, Amasya, Yozgat, Adıyaman, Bingöl, Erzurum, Balıkesir, Kars, Manisa, Aydın, Adana, Mersin, Muğla, Erzincan gibi şehirlerimizde bulunuyor.

 

Anadolu'da bir çok kişinin gönlünde taht kurmuş olan Hacı Bektaşi Veli ile ilhamını ve temel sistemini ondan alan Bektaşilik felsefesinde sevgi ve hoşgörünün ayrı bir önemi vardır. Bu nedenle Alevi felsefesinin, Alevi inancının özü; insan sevgisidir, hoşgörüdür.

 
 

Yazara ait son 10 makalele
İNSANLAR VE İNSANLIK!
ALEVİLER BU ÜLKENİN SİGORTASIDIR!
HAYATIMIZIN GİDİŞATINI DEĞİŞTİRECEK KURALLAR!
BAYRAM SEVİNCİNE GÖLGE DÜŞMESİN!
KALİTELİ EĞİTİMİN TEMELİ AİLEDİR!
SAMSUN'DAN YAKILAN ÖZGÜRLÜK ATEŞİ...
ANNE SEVGİSİ...
İNSANLIĞIN EN BÜYÜK DÜŞMANI İSRAF!
HOŞGÖRÜNÜN OLMADIĞI YERDE SEVGİ OLMAZ!
ULUSAL EGEMENLİK KAVRAMI!
Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs Belediye Başkanlığını hangi partili aday kazanacak?


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)