-


CHP’li Sertel kadınların cevap bekleyen sorularını Meclis’e taşıdı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, Anneler Günü öncesinde verdiği soru önergeleriyle kadınların sorunlarına dikkat çekti.
Bu haber 15.05.2019 11:06 eklenmiş ve 166 kez görüntülenmiştir.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, Anneler Günü öncesinde verdiği soru önergeleriyle kadınların sorunlarına dikkat çekti. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler, Adalet ve Milli Eğitim Bakanı’nın yanıtlaması istemiyle ayrı ayrı soru önergeleri veren Sertel, ilgili Bakanlara kadınların iş yaşamına katılımından iş yerlerinde maruz kaldıkları mobbinge, şiddet gören, tecavüze uğrayan kadınlardan hapishanede çocuğuyla birlikte yatmak zorunda olan kadınlara, kadın sığınma evlerindeki koşullardan tayin olamadığı için aile bütünlüğü bozulan kadın öğretmenlere kadar çok sayıda soru yöneltti.
Tüm annelerin ve anne adayı kadınların gününü kutladığını ifade eden CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, kadınların yalnızca 8 Mart’ta, Anneler Günü’nde gündem olmaması gerektiğini vurguladı.
“ŞİDDET YÜZDE 60’A ÇIKTI”
Yaşamın her alanında var olan kadınların çok sayıda zorlukla mücadele etmek zorunda kaldığını ifade eden Sertel, “2019 yılında yapılan bir araştırmaya göre kadının en büyük sorunu, 'Şiddet'. İkinci sırada ‘işsizlik', üçüncü sırada ise ‘eğitimsizlik’ geliyor. Ülkemizde giderek artan tahammülsüzlük, ekonomik ve sosyal baskıların yarattığı buhranlar şiddeti her geçen gün körüklüyor ve artırıyor. Özellikle kadınların daha fazla maruz kaldığı şiddet olayları her yıl artış gösterirken bu yıl yüzde 60’a çıkmış. Her 100 kadından 60’ının fiili veya sözlü şiddet gördüğü bir ülkede kadınların mutluluğundan söz etmek mümkün mü” diye konuştu.
2018 yılında erkekler tarafından 440 kadın öldürüldüğünü, 317 kadına cinsel şiddet uygulandığını dile getiren Sertel, 2019 yılının ilk 4 ayında kadına yönelik şiddet ve taciz olaylarının 100’ü geçtiğini söyledi.
“TEMSİLİYET DAHA DA ARTMALI”
“Daha çağdaş, daha demokratik, ekonomisi daha güçlü bir ülke için kadının temsiliyetini her alanda artırmamız gerekiyor” diyen Atila Sertel, sözlerine şöyle devam etti:
“Rahmetli Neşet Ertaş’ın ‘Kadınlar insandır, biz insanoğlu’ şeklinde çok güzel bir sözü var. Kadınlarımız en başta birer insan. Sonra anne, bacı, arkadaş ve eş. Özel günlerde kadınlara yönelik çok sayıda övgü dolu söz sarf ediliyor. Ancak bu sözlerin içini ne kadar doldurabiliyoruz? Kadınlarımızı iş hayatından, siyasete hayatın her alanına ne kadar sokabiliyoruz? İktidar kadınlara yönelik hangi pozitif ayrımcılık yasalarını uygulamaya koyuyor? Bu şuna benziyor. Adam dışarıda kadın hakları savunuculuğu yapıyor, en başta o konuşuyor ama evine gelince karısını dövüyor. Böylesine samimiyetsiz bir yaklaşımla ne kadar yol alabiliriz ki? Erkek egemen toplumun her türlü baskısına rağmen kadınlar verdikleri büyük mücadelelerle yalnızca anne olarak değil birer siyasetçi, doktor, iş kadını, mühendis, şoför gibi hemen hemen bütün mesleklerde ve yaşamın her alanında varlar. Hep var olsunlar, daha da çoğalsınlar. Bu temennilerle en başta şehit annelerimiz olmak üzere, tüm annelerimizin, anne adaylarımızın gününü kutluyorum. 2016 yılında yitirdiğim annemi ve ebediyete intikal eden tüm annelerimizi rahmetle anıyorum.”

Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs Belediye Başkanlığını hangi partili aday kazanacak?


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)