-


Valisi Memiş: Doğal güzelliklerimizi kullanmamak israf.

Erzurum Kültür Doğa Koruma Kurulu, Vali Okay Memiş'in talebi üzerine Türkiye'nin sakin şehirlerinden biri olan Uzundere ilçesinde toplandı.
Bu haber 02.05.2019 11:55 eklenmiş ve 205 kez görüntülenmiştir.

ERZURUM Valisi Okay Memiş, İl Kültür Doğa Koruma Kurulu'nun bölgedeki doğal güzelliklerle ilgili yapılacak projelerin masaya yatırıldığı toplantısının ardından yaptığı açıklamada, "Elimizdeki nimetleri kullanamamak bir israf. Biz bunun önüne geçmek istiyoruz, bu işi başaracağız" dedi.

Erzurum Kültür Doğa Koruma Kurulu, Vali Okay Memiş'in talebi üzerine Türkiye'nin sakin şehirlerinden biri olan Uzundere ilçesinde toplandı. Başta Tortum Şelalesi olmak üzere bölgedeki doğal güzelliklerle ilgili yapılacak projelerin masaya yatırıldığı toplantının ardından açıklamalarda bulunan Vali Okay Memiş, çok faydalı bir toplantı yaptıklarını söyledi. Tortum Şelalesi'nin standartlarının yükseltilmesi gerektiğini belirten Vali Memiş, "Erzurum Valisi olarak mahcup oluyorum. Burada fark ettik ki; devletin neredeyse bir çivisi yok. Devlet olarak buralara bir şey yapmamız lazım. Özel sektör işletmelerinin önünü açmamız gerekiyor" diye konuştu.

Milli Parklar Müdürlüğü'nün bölgeyle ilgili 10 milyon liralık bir projesi olduğunu belirten Vali Memiş, özel işletmelerin de proje hazırladıklarını kaydetti. Uzundere Belediyesi'nin projesinin Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) tarafından destekleneceği bilgisini veren Vali Memiş, hazırlanan çalışmaları kurulun onayına sunduklarını vurguladı. Vali Memiş, şunları söyledi:

"Uygun görmeleri halinde buradaki hedeflerimizi gerçekleştireceğimize inanıyorum. Yapacağımız yatırımlardan sonra en az 500 bin turist gelmesini hedefliyoruz. Erzurum, Karadeniz, Nahcivan, Gürcistan'dan turist gelecek. Bunu yapmakla kalmayacağız, Tortum Gölü'nün etrafındaki çıplak görünümü de ortadan kaldıracağız. Orman Bölge Müdürlüğü'ne talimat verdim, ağaçlandırma çalışmasına başlanacak. Böylece çok önemli bir turizm hamlesi yapmış olacağız."

'PASTADAN DAHA FAZLA PAY ALMAK İSTİYORUZ'
 

 
 
Videoyu Oynat

Kamu ve özel sektörün projeleriyle bölgede en az 200 kişinin istihdam edileceğinin bilgisini veren Vali Memiş, "Türkiye'nin standartları yükseliyor. Her kent duble yollara bağlandı, her kentte artık havalimanı var. İnsanlar geziyor, turistik faaliyet yapıyor. Biz bu pastadan daha fazla pay almak zorundayız. Erzurum, Palandöken ile muhteşem bir il. Çifte Minareli Medrese, Ulu Cami, Kale, Yakutiye Medresesi, Lalapaşa Cami muhteşem yerler. Aynı zamanda doğal güzellikler var. Tortum Şelalesi dünya çapında bir yer. Bu israfın önüne geçiyoruz. Elimizdeki nimeti kullanamamak ta bir israftır. Biz bunun önüne geçmek istiyoruz, bu işi başaracağız" diye konuştu.

KARADENİZ'E ULAŞIM 2 SAATİN ALTINA DÜŞÜYOR

Vali Okay Memiş, Tortum Gölü ve Şelalesi'nde incelemelerde bulunduktan sonra Pirin kayalar geçidinde yapımı devam eden tünel inşaatını gezdi. Müteahhit firma yetkilileri ve karayolları mühendislerinden bilgi alan Vali Memiş, toplam 2 bin 302 metre uzunluğundaki tünelde bir kilometreye yakın ilerleme sağlandığını söyledi. Bir iki yıl içerisinde tamamlanması planlanan tünelle Karadeniz'e ulaşımın daha kolay olacağını anlatan Vali Memiş, şunları söyledi:

"Erzurum-Artvin yolu üzerindeki çok önemli tünellerden bir tanesi Pirinaya mevkisi, geçit vermeyen kayalıklarla çevrili. Tamamlanmasıyla ulaşımda ciddi anlamda mesafe kat edilecek. Uzundere, Erzurum'un, hatta Kuzeydoğu Anadolu bölgesinin en önemli turistik yerlerinden birisidir. Tortum Şelalesi, Tortum Gölü, Öşvank Kilisesi bizler açısından toplamda 1 milyon turistin gelip ziyaret edeceği alanlar. Buraları turistlerin ziyaret etmesi için de yapılacak olan karayolları, sanatsal yapılar değerli. Erzurum'daki Pirin kayalar gibi aynı şekilde Rize'ye bağlayan Ovit Tüneli, Dallıkavak, Kırık tüneli inşaatları hızla devam ediyor. Bir iki yıl içinde tamamlandığında buradan sahile ulaşım, ileride Trabzon'a ulaşımı sağlayan Kop ve Zigana tünelinin bitmesi ile 1,5 saate inecek. Rize-Artvin 2 saatten aşağı iniyor. Yüksek standartlı yollar hem de bölgedeki tarihi ipek yolu üzerindeki en önemli ticaret merkezi Erzurum'un limanlara ulaşmasını sağlayacak."

Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs Belediye Başkanlığını hangi partili aday kazanacak?


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)