-


Erzurum’da Kıbrıs öğrenci sempozyumu

Aile,Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve Nevzat Karabağ Anadolu Lisesi Müdürlüğü tarafından Kıbrıs Öğrenci Sempozyumu düzenlendi.
Bu haber 24.03.2019 17:37 eklenmiş ve 195 kez görüntülenmiştir.

Aile,Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve Nevzat Karabağ Anadolu Lisesi Müdürlüğü tarafından Kıbrıs Öğrenci Sempozyumu düzenlendi.

Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezinde düzenlenen Dünden Bugüne Bugünden Yarına Yavru Vatan Kıbrıs ve Akdeniz Sempozyumuna Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Cemil İlbaş,İl Milli Eğitim Müdür Vekili Samih Kır,Palandöken İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdurrahman Gazioğlu,Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erol Kürkçüoğlu,Atatürk Üniversitesi (AÜ), Atatürk İlkeleri ve İnkılapları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sinever Esin Dayı,Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim ÜyesiDoç. Dr. Besim Yıldırım,Türkiye Muharip Gaziler Derneği Erzurum Şube Başkanı Salih Mesci, Nevzat Karabağ Anadolu Lisesi MüdürüVasip Elbil,Eğitim Bir Sen 2 Nolu Şube BaşkanıMustafa Karataş,gaziler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Nevzat Karabağ Anadolu Lisesi MüdürüVasip Elbil,sempozyumun önemli bir konuyu gündeme getirerek, gençlerintarihi bilincinin artmasına katkı sağladığını ifade etti.

Elbil, sempozyumun düzenlenmesine katkı sağlayan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve emeği geçenlere teşekkür etti.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Erzurum Şube Başkanı Salih Mesci ise 1974 yılında gerçekleştirilen Barış Hareketi ile Kıbrıs Türkü’nün özgürlüğüne kavuştuğunu belirterek, sempozyumun hazırlanmasına katkı sağlayan kurumlara teşekkür etti.

1878 yılından 1974 yılına kadar Kıbrıs Türkü’nün özgürlüğünden yoksun bırakıldığını Barış Hareketi ile yeniden bağımsızlığına ve özgürlüğüne kavuştuğunu ifade eden Mesci, “Türk Ordusu 20 Temmuz 1974 günü Kıbrıs’a başarılı bir hareket icra ederek Kıbrıslı Türk’ün yok olmaktan, 1878 yılından beri hasret duyduğu özgürlüğüne kavuşmuştur” dedi.

Daha sonra söz alan Palandöken İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdurrahman Gazioğlu ise tarih bilincinin artması konusunda bu gibietkinliklerin önemli bir yere sahip oluğunu belirterek, tarihten ders almanın önemine değindi.

Tarihten ders alınmasınıMehmet Akif Ersoy’undizeleriyle anlatan Gazioğlu, şunları söyledi: ‘’ Mehmet Akif dizlerinde"Tarih"i"tekerrür"diye tarif ediyorlar;Hiç ibret alınsaydı, tekerrür mü ederdi? yer veriyor.Önemli olan tarihimizi bilerek, geçmişten ders almamız ve çocuklarımızı tarihi ve milli bilinçle yetiştirebilmemiz. Sempozyum bu açıdan önemli bir yere sahip’’ dedi

AÇSH İl Müdürü Cemil İlbaş iseKıbrıs’a Muharip Gaziler Derneğiile düzenledikleri gezi programından sonra böyle bir sempozyumun düzenlenmesine karar verdiklerini belirterek, sempozyumun hayata geçmesinedestek veren Nevzat Karabağ Lisesi yönetici ve öğretmenlerine teşekkür etti.

İlbaş, Kıbrıs’ıntarihi açıdanönemine değinerek,sempozyumu gençler tarafından düzenlenmesiningençlerin kürsü başarısı ve öz güvenine katkı sağlayacağı gibi tarihi bilincin artmasını sağlayacağını söyledi.

1974’te Türk tarihine altın bir sayfa eklendiğine dikkat çekeni İlbaş, “Kıbrıs’ta Türk’ün adını altın harflerle yazdıran gazilerimizle gurur duymaktayız. Kıbrıs harekâtında 37 bin 567 askerin katılmıştır. 498 şehit verilmiş, bunların 7’si Erzurumludur. Bu savaşa Erzurumlu 663 Mehmetçiğimiz katılmıştır. Bu vesileyle şehitlerimize Yüce Allah’tan rahmet, kahraman gazilerimize sağlıklı, uzun ömür diliyorum. Sempozyumun düzenlenmesini sağlayan Milli Eğitim Müdürlüğüne, Nevzat Karabağ Anadolu Lisesi Okul MüdürüVasip Erbil, Müdür Baş YardımcısıAyşegül Gönültaş ve eğitimcilerimize, Muharip Gaziler Derneğine, yer temininde destek sağlayan Erzurum Büyükşehir Belediyemize ve tüm katılımcılara teşekkür ediyorum” dedi.

Sempozyum, Nevzat Karabağ Anadolu Lisesi öğretmenlerinden Alparslan Aydın tarafındanhazırlanarak,öğrenciler tarafından sahnelenen Kıbrıs konulu tiyatro gösterisiyle devam etti. Kıbrıs’ın stratejik ve tarihi öneminin ele alındığı tiyatro gösterisi büyük beğeni topladı.

Daha sonraöğrenciler tarafındaniki oturumla gerçekleşen sempozyum düzenlendi. Sempozyumda öğrenciler tarih öğretmenleri Zeki Bingöl ve Akın Yayık Başkanlığında Kıbrıs’ın Tarihçesi, Lozan Anlaşmasından Kıbrıs Barış Harekatına kadarKıbrıs’tameydana gelen gelişmeler,Kıbrıs Barış Harekatı,Kıbrıs’ın Jeostratejik önemleri, Kıbrıs Adası Topluluklarının Tarihi Süreçteki Değişimleri,Kıbrıs adasının zenginlikleri, Kıbrıs ekonomisi,Kıbrıs gelenekleri ve görenekleri,Kıbrıslı Türklerle,Kıbrıslı Rumların Süreç İçerisinde Karşı Toplum Tanımlamaları konularını ele aldılar.

Sempozyum Müzik Öğretmeni Elif Orhun’un yönettiği müzik korosununseslendirdiğiKıbrıs Türküleri ile sona erdi.

Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs Belediye Başkanlığını hangi partili aday kazanacak?


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)