-


TARIMDA NEREDEN NEREYE GELİNDİĞİNİN EN NET TABLOSUDUR

Patates ithalatında gümrük vergisini sıfırlayan kararın, Partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazetede yayımlanmasına, CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır’dan tepki geldi.
Bu haber 12.03.2019 11:33 eklenmiş ve 134 kez görüntülenmiştir.

Patates ithalatında gümrük vergisini sıfırlayan kararın, Partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazetede yayımlanmasına, CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır’dan tepki geldi. Bayır, ‘’2016'da, 191 bin 488 ton, 2017'de, 205 bin 341 bin ton, 2018 yılında ise, 262 bin ton patates ihracatı gerçekleştiren ülkemiz şimdi ise, AK Parti’nin yanlış tarım politikaları yüzünden, 200 bin ton ithal patates için gümrüğü sıfırladı. Bu durum maalesef, ülkemizde tarımın bittiğinin ve tarımda nereden nereye gelindiğinin en net tablosudur’’ dedi.

Artık Bu Kadarı da Olmaz

Bir süredir gündemde olan, Ekonomi eski Bakanı ve AK Parti İzmir Belediye Başkan Adayı Nihat Zeybekçi’nin de daha önce ifade ettiği patates ve soğan ithalatı yapılabileceğine yönelik hükümet kanadından gelen söylemler, Partili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 200 bin ton ithal patates için gümrüğü sıfırlamasıyla sonuçlandı. AK Parti dönemlerinde, çiftçilerin desteklenmediğini belirten Bayır, ‘’ Yerli çiftçimize destek vermek yerine, yabancı ülkelerin çiftçisini destekliyorlar. Başları sıkışınca bas bas bağırarak, dillerinden düşürmedikleri, ‘Yerli ve Milli’ söylemlerini yapanların gerçek yüzleri ortada. Sen kendi çiftçine destek verme, sonra ithalatın önünü açarak, üreticimizin önüne taş koy. Açıkça ilan ediyorum, ‘AK Parti demek ithal ürün demektir.’ Gıda, tarım ve Hayvancılık Bakanlığı verilerine göre, 2016'da 191 bin 488 ton, 2017'de, 205 bin 341 bin ton, 2018 yılında ise, 262 bin ton patates ihracatı gerçekleştirilmiş, 2018 yılında 71 ilimizde 136 bin dekar alanda 4.55 milyon ton patates üretilmiştir. Veriler bu kadar anlaşılır, açık ve net iken, şimdi ne oldu da, ithal patates için gümrük sıfırlanmasına gidiliyor? İthalatımız arttıkça, üretimimiz azalıyor. Ülkeler, kendi yerli ürünlerine sahip çıktıkları kadar güçlüdür. AK Parti anlayışı, 17 yılda, sadece Cumhuriyet kazanımlarını satmakla kalmadı, yaptıklarıyla da ‘Artık bu kadarı da olmaz’ dedirtti. Türkiye, 2017 yılında Dünya patates üretiminde %1,24’lük payı ile 14 üncü sıradayken, şimdi ise ne yazık ki patates ithal eder duruma düştü. Ne kadar acı bir durum? İnsan da biraz utanma olur. Hiç mi bir sorumlu, biz bu ülkeye hale getirdik diye kendilerine sormuyorlar?’’ dedi.

İthal Hastalığına Yakalanmış Bir Anlayış Var

Eleştirilerine devam eden Bayır, ’’Sektör temsilcileri, ithal edilen patateslerin bir bölümünün tohum olarak kullanılabileceğini, kullanılması durumunda verimin düşeceğini, ithalatla birlikte birçok hastalığın ülkeye girebileceğine dikkat çekiyor. Kendi sağlıklı tohumlarımızdan yararlanmak yerine, ithal ürünlerin daha iyi olduğunu düşünen, ‘İthal hastalığına’ yakalanmış bir anlayış var. Ey Ödemişli, Niğdeli, Konyalı, Afyonlu çiftçi kardeşim, ekmeğine göz diken, ‘0’ gümrükle patates ithalatının önünü açan bu anlayışa, 31 Mart yerel seçimlerinde gereken cezayı verecek misiniz? Tarım politikamız acilen gözden geçirilmeli, patates tarımın gelişmesi için üretiminin artırılmasına ve girdi maliyetlerin azaltılmasına yönelik çeşitli uygulamaların yapılmasına ihtiyaç vardır’’ diyerek sözlerini bitirdi.

Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs Belediye Başkanlığını hangi partili aday kazanacak?


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)