Özlem Kumrular'ın Prof. Dr. Salih Özbaran'la nehir söyleşi kitabı:

Akademisyen, tarihçi-yazar Özlem Kumrular’ın Cumhuriyet tarihimizin önemli Osmanlı tarihçilerinden Prof. Dr. Salih Özbaranile gerçekleştirdiği nehir söyleşisi kitabı “Tarih Fermanla Yazılmaz” Tarihçi Kitabevi etiketiyle raflardaki yerini aldı.
Bu haber 08.02.2019 10:02 eklenmiş ve 227 kez görüntülenmiştir.

Akademisyen, tarihçi-yazar Özlem Kumrular’ın Cumhuriyet tarihimizin önemli Osmanlı tarihçilerinden Prof. Dr. Salih Özbaranile gerçekleştirdiği nehir söyleşisi kitabı “Tarih Fermanla Yazılmaz” Tarihçi Kitabevi etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Özlem Kumrular'ın Prof. Dr. Salih Özbaran'la nehir söyleşi kitabı: 

"Tarih Fermanla Yazılmaz"

Akademisyen, tarihçi-yazar Özlem Kumrular’ın Cumhuriyet tarihimizin önemli Osmanlı tarihçilerinden Prof. Dr. Salih Özbaranile gerçekleştirdiği nehir söyleşisi kitabı “Tarih Fermanla Yazılmaz” Tarihçi Kitabevi etiketiyle raflardaki yerini aldı.

Türkiye-İngiltere-Portekiz üçgeninde geçen hayat hikâyesi, yolu tarihten geçen herkesin merak ve ilgiyle okuyacağı bir kitap...
Küllerinden doğan Ege kasabası Turgutlu’dan yola çıkıp Osmanlı tarihinin bilinmeyen detayları peşinden Lizbonun tozlu arşivlerine kadar uzanan saygın, titiz, başarılı bir bilim adamının merceğinden tarihe bakış... 
Osmanlı tarihçileri ve tarihçiliği üzerine anılar, anektodlar ve ders alınacak anlatılarla dolu bir nehir söyleşi... “Nasıl tarihçi olunur?” sorusuna en güzel cevap...

Özlem Kumrular, kitabın girişinde ise şunları belirtiyor:
“…Hâlâ kalemiyle savaş vermeye devam ediyor. Yok edilen ormanlar, siyaset için kötüye kullanılan tarihçilik, Cumhuriyet’in kırılmaya çalışılan değerleri için savaşıyor. Cumhuri­yet’in ilk çeyrek asrında küçücük bir çocuk olarak o günlerin hava­sını solumuş olan bir Cumhuriyet aydınıdır Salih Özbaran Hocamız.
Savaştan çıkmış bir Ege kasabasından Avrupa’nın iki ayrı ucuna, İngiltere ve Portekiz’e uzanan renkli bir hayatı size sunuyoruz bu ki­tapta. Hedef, hocamızın doğup büyüdüğü Turgutlu’daki hayatından bugünden o yıllara ve o çevreye bakışından başlayarak kendisinin başta Türkiye, İngiltere ve Portekiz olmak üzere üzerine kurduğu ça­lışma ekseninin ayrıntılarına girmekti. Kendisiyle Turgutlu’nun ya­pısını, Halkevleri’ni, ilk kurulan Türk Ocaklarını, dönemin törenlere yüklenen anlamlarını, Egeli çocukların oynadığı oyunları, öğrenci trenlerini ve bunun gibi bir sosyo-kültürel ortamı içeren ayrıntıları kayda geçiren ilk söyleşi ile başladık çalışmaya; İstanbul’da para­sız/yatılı okuma olanağı bulduğu ve sonradan kapatılmasına çok üzüldüğü Yüksek Öğretmen Okulu anılarıyla sürdü söyleşimiz. 
Bu çalışma, İngiltere’deki doktora çalışmaları ve onu müteakip Porte­kiz’deki arşiv çalışmalarına geldi, bütün bu yıllarda dönemin aka­demisyen ve tarihçilerinin oluşturduğu o renkli ortamda tozlu hatıra defterleri arasında kalan ayrıntılarla devam etti. Bu büyülü dünyada masal gibi okuduğum o zamanların ayrıntılarını ince ruhuyla ve ken­dine has edebi diliyle kaleme aldığı için kendisine şükran borçlu­yum…”

(SALİH ÖZBARAN Kitabı-Tarih Fermanla Yazılmaz, Özlem Kumrular, Tarihçi Kitabevi, 336 sayfa)

Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs Belediye Başkanlığını hangi partili aday kazanacak?


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)