HDP EŞ BAŞKAN ADAYI NURCAN FELEKOĞLU İLE YAPTIĞIMIZ RÖPORTAJ

HINIS HDP BELEDİYE BAŞKANI SAYIN NURCAN FELEKOĞLU HANIM BİZİ KIRMAYIP SORDUĞUMUZ SORULARA VERDİĞİ CEVAPLAR İÇİN KENDİSİNE TEŞEKKÜR EDER BAŞARILAR DİLERİM.
Bu haber 01.02.2019 17:02 eklenmiş ve 1345 kez görüntülenmiştir.

Merhaba Nurcan Hanım 2019 Mart Yerel seçimlerinde HDP’den Erzurum Hınıs İlçesi Belediye Başkan Adayı olarak açıklandınız.

Hinisinsesi.com : Öncelikle Özgeçmişiniz ve Hınıs’ta Belediye Başkanlığı başvuru sürecinizden bahseder misiniz?

Nurcan FELEKOĞLU : 1977 Erzurum Hınıs doğumluyum. Bayır(Qulıngo) Köylüyüm. Baba Tarafım Xormekanın Pircan Kolundan, Anne tarafım Şadiyanlıdır. Baba Mansur Ocağı taliplerindeniz. Birçok Hınıslı gibi Ocak ayında doğmuşum. Nüfus memurunun takdiri. İlk öğretimimi kendi köyümde, Orta öğrenimimi Yolüstü(Arus) köyünde okudum. 1992 yılında göç ile İzmire geldik burada öğrenim hayatıma devam edemedim. Çalışmak ve aileye katkı sunmak zorundaydık. Uzun süre tekstil sektöründe işçilik yaptım. Sonra evlilik ve evliliğimden Rohat İsminde bir evladım var. Sonra İzmirde Esnaflık eşimden ayrılığımızdan sonra İstanbul’a yerleştim ve kardeşlerimle işletmecilik yaptım. Son işyerimi Belediye başkanlığı başvuru sürecinde devrettim. Belediye başkanlığı başvuru sürecine girmem Hınıs’tan ve Köyümden ilk ayrıldığım anda duyduğum özlem ve Hınıs’da kadının kendini ifade etme zorluğuna dair duruma karşı onlarla topraklarımızda yaşama umudumdur. Dört ay önce Annemi kaybettim. Toprağa sularken Annemi, bu topraklara ne kadar borçlu hissettiğimi anladım. Köyümün her karışına adım basmışım her adımın bir kıymeti olmalı, seni doğuran, gıdasını eksik etmeyen toprağın insanda bir karşılığı olmalı. Atalarımızın mezarları, bize reva görülmeyen topraklarımızın vefa borcu ve tapusudur.,

Her Hınıs’a gittiğimizde Annemle birlikte Babamı bir bakkal köşesinde beklemek ki o bakkallarda sağ olsun. Onların kokusu da derin anıdır bende. Beni hep üzmüştür. Doğduğu topraklarda neden insan yürüyemez, sebebi nedir. Güvensizlik mi? Farkettim ki sonra güvensizlik değil sokaklarımız biz kadınlara kapatılmış. Bunu tek başına toplumumuz değil, güvensizliği yaratan bizleri içeri tıkan genel muktedirlerin yarattığı güvensizlik. Yoksa her Hınıslı hanesini birbirine teslim edecek kadar tanır birbirini. Her gurbetten Hınıs’a gittiğimde aynı duyguyu yaşamışımdır. Son belediyeyi aldığımız seçimde Hınıslılarda çok güçlü bir sahiplenme gördüm. Eskiden orda bir belediye vardı ve ne yaptığını da bilmezdik. Sonra o hiç girmediğimiz belediyenin kapısında gönül rahatlığıyla girdiğimizi biraz kendi amcamız ya da komşumuz ordaymış ve biz onu ziyarete gidiyormuşuz gibi hissettim. Bizi içeri buyur edip çay ikram edecekler sandım. Lakin öyle de oldu. Belediye artık biraz biz kokuyordu. Sonra seçilmiş irademize darbe vurulup gasp edilince hepimizin içinde birşey kırıldı. Bu kırılmayı ve umutsuzluğu asla kabul etmedim. Mutlak bize benzeyeni yeniden almalıydık. Orası halkımızın, Hınıslıları iradesi idi ve geri alınmalıydı bu irade. En önemliside Annem şahsında tüm Hınıslı Annelerime, kızkardeşlerime verdiğim sözdür. Bizlerde bu kentin evlatlarıyız. Bu kentin sokaklarını sadece dışardan gelen memurları değil. Biz bu kenti ayakta tutanlar saygıyı hak ediyoruz ve hakkımızı alacağız. Bu duygularla belediye başkanlığına kadınları öncü olarak gören HDP çatısı altında aday olmaya karar verdim. Adaylıklar Açıklandıktan sonra halktan belli sorular gelmeye başladı.

Size de sormak isteriz. Örneğin birinci başkan ve imza yetkisinin kimde olacağı tüm ilçelerde soruluyor. Size de gelmiştir. Ne düşünüyorsunuz bu konuda? Evet bize de bu tür sorular geliyor. HDP belediyeciliğinde imza yetkisinden çok eşitlerin birlikte çalışma kültürünü geliştirilmesi önemlidir. Oy çokluğundan çok herkesin vicdanı ile ikna olduğu işi beraber yapabilmektir. Erkek kültürüne, kadınla çalışmanın inceliğini ve kararlığını anlatabilmektir. Yoksa ikna olunmamış bir çalışma modeli başarılı olamaz. Lakin attığımız imza halkın imzasıdır. Bizler atanmışların kolaylığına düşemeyiz. Ellerimiz kalemi tutarken o el annemizin, babamızın, amcamızın, kızkardeşimizin, dumanı birbirine karışan komşumuzun rızası gözetilerek atılmalı. Bizler uzun süreler kendi meselelerini çözen bir toplumuz. Ve sözümüzde imzamız kadar geçerlidir. Tüm arkadaşlarımız imzadan sorumlu eşittir. Mesela rızalı çalışma kültürüdür. Diğer soru; İlçeyi Nasıl yöneteceksiniz. Kaynaklarınız yetecek mi? Kayyum atanacak çelişkisi? HDP belediyeciliği yönetmekten çok birlikte yönetmek yaklaşımı doğru anlaşılmalıdır. Birlikte yönetmek biz iş bilmiyoruz yaklaşımı değil. Biz bildiğimiz işi sizinde fikirlerinizi ve katkılarınızı alarak yapmak istiyoruz. İşin içinde halk olursa başarı olur.

Gerisi makarna, fasulye belediyeciliği olur. Kaynaklarımızdan korkumuz yok o kolay da, belediyeyi ne kadar borca sokmuşlar önce ona bakmamız lazım. Yoksa Hınıs’ın kaynakları bir Hınıs daha besler. Bu konuda önemli yaklaşımlarımız olacak. Kayyum meselesine gelince. Atanmış memura diyecek yok. O memur hasbelkader tayini Hınıs’a çıkmış bugün olmasa da yarın Eş durumundan memleketin kendi yaşamına uygun yerine gider. Atayan irade kendini ve Türkiye de Demokrasiye vurduğu darbenin halkta karşılığını sandıkta görecektir. Biz halkımıza sonsuz güveniyoruz. Zorlu seçim koşulları olacağı şimdiden bazı kaynaklar açıklıyor. Siz ne düşünüyorsunuz? Evet bizim için kesinlikle öyle olacak. Seçimler İstanbul ve Diyarbakır’ın koşullarına göre ayarlanıyor. Ama bizim Hınıs’da hava -30 ve kar 2 metre bazı köylerimize tünel kazarak gideceğiz. Bazı köylerimiz şimdiden kar küremek için gelmemizi dört gözle bekliyor. Anneler tandıra yardım edelim diye oklavaları hazırlamış bekliyor. Mayası geçmeden yardımına koşmamız gereken annelerimiz var. Seçim güvenliği mi ondan korkmuyoruz ben Hınıslıları biraz tanıyorsam abilerimin, kızkardeşlerimin, kardeşlerimin ne kadar cesur, pratik zekalı ve uyanık olduklarını bilirim. Sandıklarımızı hep beraber diğer partilerle birlikte güvenli bir şekilde teslim ederiz. Gerisi genel merkezimizin işi.

Hinisinsesi.com : Siz Alevi bir adaysınız kendinizi ve Hınıs’ı nasıl tanımlıyorsunuz bu anlamda?

Nurcan FELEKOĞLU : Belirteyim Kürt, Alevi ve Kadınım tüm kimliklerimi Anadolu gibi benimseyen HDP’de ruh bulmuşum. Hınıslıyım, Hınıs’ın 85 köyü var. Bunun 39’u Alevi 46’sı Sunni. Hınıs dışına çıkana kadar İnanç ile ilgili bir tartışmaya denk gelmedim. Birbirine takılmak dışında. İnançtan önce hepimiz birbirimizi aşiretlerimiz ve komşuluk hukuğumuzla tanırız. Yelpizli Xemse teyze canımızdır. Şamılşa amca Hakk rahmet etsin cümlesine Yelpizde imamlık da yapmış ama hafta da bir mutlaka köyümüze gelirdi. Dipdibedir Qlugo ile Yelpiz. Bazı aşiretlerimizde hem sunni, hemde Alevi inanç mensupları vardır. Örneğin dayım tarafı olan Şadiyanlar. Diğer tarafta İzolanlar. Reşiler. Sanırım Kürtler her peygamber kelamını görmüşlerdir. Tarih boyunca ve hepsini de hakk bilmişlerdir. Mesele pak insan olmaktır. Aramıza nifak sokanlar da pak olmayanlardır. Bu nifak tohumları ekenleri el birliği ile nifak ekemez boyuta getirdiğimiz zaman hep birlikte büyük kazanacağız. Hınıs örnek bir kent olacaktır.

HDP Hınıs eş başkan adayı sayın Nucan FELEKOĞLU hanım ilk röportajını www.hinisinsesi.com sitesine yapması bizim için çok önemlidir kendisine başarılar diler Hınıs halkına hayırlı olmasını diliyorum

 

Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs Belediye Başkanlığını hangi partili aday kazanacak?


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)