-


DİNLERARASI DİYALOG


Bu haber 15.10.2018 17:52 eklenmiş ve 718 kez görüntülenmiştir.
İbrahim KIRDAĞ

Modern çağda İslam’ın yaygınlaşması ve anlaşılması adına gerçekleştirilen “Dinler Arası Diyalog”, sonraki ismi ile “Medeniyetler İttifakı” İslam’ı anlamak ve tanıtmak için büyük bir fırsattı.

Gericiler ve yobazlar tarafından adeta kapalı bir kutu içerisine alınmaya çalışılan ve üzeri adeta küllenen İslam bu fikirle şahlanmış gibiydi. Avrupa da terörizm ile anılan İslam o gün modern çağın son dini olarak lanse edilmekte ve batılılar tarafından daha kapsamlı bir şekilde incelenmekteydi. Ve o gün batıda Müslümanlara karşı düşmanca tavırlar yerini yumuşamaya ve İslam’ı anlamaya bırakmıştı.

Her ne olduysa İslam’ın dış düşmanları Müslümanları anlamaya çalışırken içerde kendi koltuğunu yahut menfaatini kaybeden sözde bazı İslam düşkünleri bu fikre adeta ateş püskürmeye başladılar. Özellikle İstanbul’da ki sözde Nakşi tarikatı zırhına bürünmüş ancak özünde İslam’ı kendi tekelinde gören cemaati ve baronları ve bağlantıları, Güneydoğudaki Menzil şeyhleri ve uzantıları bu fikri dinin elden gideceği şeklinde yorumlayarak ve halkı galeyana getirerek adeta kan kusuyorlardı. Aslında elden giden İslam değildi. Kaybedilecek olan İslam’ı kullanmaya çalışanların sözde Müslümanların kendi makamları ve itibarlarıydı. Türkiye’nin yönetim biçimine yön verebilen, özellikle İstanbul Fatih ilçesinde ikamet eden bu cemaatler ve tarikatların, bu güne kadar bir kişinin kelime i şehadet getirmesine vesile olduğuna kimse şahit olmamıştır. Kendilerine ehlisünnet diyen bu grubun başındaki kişilerin tek dertleri İslam’dan öte kendi imtiyazlarıydı. Bu sözde grubun liderleri saltanat içinde yaşarken müritlerini din ile kendilerine bağlı tutmaya çalıştılar. Bu ayrıcalıkları kaybetmemek için medeniyetler ittifakına hep karşı çıktılar. Baştan beri amaçları hep menfaatleriydi. 

Eski insanların bilgisizlikten, kaynaksızlıktan, Kuran-ı anlamamaktan dolayı cahil kalmasını anlayabiliriz. Ancak günümüzde ucra bir köyde yaşayan en fakir insanın bile internete anında erişebildiği, sosyal paylaşım sitelerini istediği zaman kullanabildiği bir devirde cehaleti anlamak veya anlamaya çalışmak mümkün değildir. İslam dünyasının geri kalmasının en önemli etkeni cehalettir. Müslümanlar İslam’ı anlamadığı sürece bu coğrafyada kan ve gözyaşı asla bitmeyecektir. Din üzerinden beslenen sahte şeyhler ile cehalet deryasında yüzen müritler olduğu sürece bu topraklara asla barış gelmeyecektir. Kendi torunlarını saltanat koltuklarına oturtan menzilciler olduğu müddetçe bu topraklarda anaların gözyaşları asla dinmeyecektir.

Eğer dinler arası diyalog yahut diğer adı ile medeniyetler ittifakı fikri bu gün devam edebilseydi bu gün Türkiye çok farklı bir noktada olabilirdi. Ve dini kendi müritlerine ve cemaatinin menfaatine göre yorumlayan cemaat liderleri de bu gün utançlarından saklanacak yer arıyor olurlardı. Bu durum bütün cemaatlerin kötü olduğu anlamına gelmez. Gerçekten ilim ve dini bir arada yürüten, rızayı ilahiyi kazanmak için bu yola baş koyan cemaatler, liderler de vardır. Onlar ilmi, din gibi kutsal gören ortamlar oluştururlar. O ortamlara girenler orada huzur bulurlar ve sadece yaşatma idealini benimserler. Onların düşmanı cehalettir ve onlar sadece cehaleti yok ederler. Onlar İslam’ı herkese anlatırlar. O erenler ki, dil, din, ırk farkı gözetmezler.

Size tavsiyem cemaatlere giderseniz aklınızı kullanmayı ihmal etmeyin. Onların ne dediği önemli değil. Mühim olan sizin orda ne düşündüğünüzdür. Allah herkese akıl ve anlama kabiliyeti vermiştir. Bazıları kullanır, bazıları kullanmaz. Siz siz olun cemaat seçiminde bu değerleri kesinlikle kullanın.

 

Saygılarımla…

İbrahim KIRDAĞ – Hınıs’ın Sesi

Yazara ait son 10 makalele
DİNLERARASI DİYALOG
TÜRKİYENİN HALA AK PARTİYE İHTİYACI VAR.
Gelecek Sizin Eseriniz Olacaktır
Hınıs’a Güçlü Bir “Evet” Yakışır
Biz miyiz Hınıs’ı özleyen...
Hınıs’ta Birlik Zamanı
Silahlı Mücadele Dönemi Kapanmıştır.
Newruz Piroz Be
Karanlık Çağda Kadın Olmak
Film sonrası okunan bela;
Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs Belediye Başkanlığını hangi partili aday kazanacak?


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)