-


Erzurum Türkü Paşa Sanatçı Raci Alkır’ı düzenlediği programla andı.

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, vefatının 6. yıldönümünde Türkü Paşa Sanatçı Raci Alkır’ı düzenlediği programla andı.
Bu haber 25.12.2017 22:39 eklenmiş ve 539 kez görüntülenmiştir.

BÜYÜKŞEHİR TÜRKÜ PAŞA RACİ ALKIR’I ANDI

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, vefatının 6. yıldönümünde Türkü Paşa Sanatçı Raci Alkır’ı düzenlediği programla andı. İbrahim Erkal Dadaş Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen programa Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Erzurum Valisi Azizoğlu, programda yaptığı konuşmada, Raci Alkır’ın Erzurum’un yetiştirdiği mümtaz şahsiyetlerden biri olduğunu ifade etti. Başkan Mehmet Sekmen de, “Türküler yaşanılan tarihsel süreçten bağımsız ele alınamazlar. Türküler Anadolu’da şekillenir, Anadolu türküler de yaşar. Bize Anadolu’yu ve kadim şehrimizi türkülerle anlatan Türkü Paşa Raci Alkır, 60 yıllık sanat hayatına birçok yenilikleri sığdırmış büyük bir sanatçıdır” dedi. “Erzurum dağlarının karı gibi temiz bir yüreğe sahip olan Tatyan Baba, ömrünü Erzurum’a adamış bir dava adamıdır” diyen Başkan Sekmen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Onun davası kültür, gelenek ve her şeyden önemlisi Erzurum’dur. Alvarlı Muhammed Lütfi Efe Hazretleri’nin zikir meclisinde söylediği gazellerle manevi dünyamızı aydınlatan bu gönül adamı, Erzurumlu Emrah, Sümmani Baba gibi nice Hak aşığının eserlerine de mana katmıştır. ‘Erzurum Kilidi Mülk-ü İslam’ın’, ‘Dün Gece Yar Hanesinde’, ‘Seyreyle Güzel Kudret-i Mevlam Neler Eyler’, ‘Can Bula Cananını’, ‘Kadem Bastı Gönül Tahtı’, ‘Göç Göç Oldu Göçler Yola Dizildi’ adlı eserleri, Türkü hafızamıza kazandırmış olan bu gönül adamı, aynı zamanda Erzurum Türkülerinin coşkun bir sesidir. Şehrimizin yetiştirdiği mümtaz şahsiyet, değerli sanatçımız Raci Alkır’ı vefatının 6. yıldönümünde rahmet ve şükranla anıyorum.”

“POPÜLER KÜLTÜR TÜRKÜLERİ YOK EDİYOR”

Başkan Sekmen, popüler kültürün örf, adet ve gelenekleri yok ettiği gibi Türkülere de zarar verdiğini bildirdi. Sekmen, şöyle dedi: “Küreselleşme ve popüler kültürün etkisiyle oluşturulan ötekileşmeyle yerel değerler ve kültürel zenginlikler hızla yok oluyor. Özellikle popüler müzikle çığırından çıkan görsel mesajlar ve oluşturulan görsel ve işitsel kirlilik, tüm toplumsal yapıyı alt üst edecek konuma ulaşmıştır. Bu dejenerasyondan en çok zarar gören şey kuşkusuz halk türküleridir. Halk türkülerinin popüler kültür karşısında yok edilmesine, metalaştırılmasına, tarihinden kopartılmasına karşı durmak hepimizin vatandaşlık görevidir. Bu nedenle tarihimize, kültürümüze ve geleneklerimize sahip çıkmalı, geçmişimizi çocuklarımıza ve gelecek kuşaklara çok iyi anlatmalıyız.” Konuşmaların ardından sanatçılar Vahit Alkır, Aysun Güntekin, Mehmet Çalmaşur, Muharrem Akkuş, Lütfü Ortakale ve Metin Solmaz, Tatyan Baba’nın seslendirdiği türküleri vatandaşlarla birlikte seslendirdi. Raci Alkır’ın oğlu TRT Sanatçısı Vahit Alkır, gecede yaptığı konuşmada, vefanın önemine dikkati çekerek, Başkan Mehmet Sekmen’e düzenlenen programdan ötürü şükranlarını sundu.

Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

47.8%

18.4%

15.2%

9.1%

9.5%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)