-


Erzurum'da sıcaklık eksi 25 dereceyi buldu.

Aşırı soğuk nedeniyle kentte araçların mazot depoları dondu, klimayla ısıtmalı otobüs duraklarının camları buzla kaplandı.
Bu haber 11.12.2017 09:59 eklenmiş ve 520 kez görüntülenmiştir.

Doğu Anadolu Bölgesi'nde soğuk hava etkisini sürdürüyor. Buzdan adeta Sibirya’ya dönen Erzurum'da gece en düşük hava sıcaklığı eksi 25 derece olarak ölçüldü. Aşırı soğuk nedeniyle kentte araçların mazot depoları dondu, klimayla ısıtmalı otobüs duraklarının camları buzla kaplandı.

Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, bölgede havanın bölge genelinde az bulutlu ve açık geçeceği öngörülüyor.

Sıcaklığın mevsim normallerinde seyretmesi beklenen bölgede, gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı ile yer yer sis ve pus görüleceği tahmin ediliyor.

17-12/11/s1.Jpeg

Bölgede, gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında olmak üzere Erzurum 25, Kars ve Ardahan'da 24, Ağrı'da 20, Iğdır'da 6 ve Erzincan'da 5 derece ölçüldü.

“KLİMALI DURAKLARIN CAMLARI BUZ TUTTU”

Sabah saatlerinde yoğun sis nedeniyle görüş mesafesinin 5 metreye kadar düştüğü Erzurum’da, hissedilen ayaz dondurdu. Kentte mazot depoları donan araçlarını çalıştırabilmek için vatandaşlar uzun süre teneke içerisinde ateş yaktı.

Son günlerde yaşanan soğuk havanın araçların mazot depolarını dondurduğunu ifade eden Ahmet Taşkın adlı traktör sürücüsü, “Çözüm olarak ateş yakarak depoyu ısıtıyoruz. Bu da aynı zamanda tehlikeli. Depo ateş alabilir. Ancak yapabilecek başka çözüm yok. Erzurum çok soğuk” dedi.

Erzurum’da geceleri eksi 25 dereceyi bulan soğuk nedeniyle klimayla ısıtmalı otobüs duraklarının camları buzla kaplandı. Duraklardaki ısıtmanın belirli bir derecede çalıştığını ancak havanın çok soğuk olması dolayısıyla camların buzla kaplandığını belirten Erzurumlular, “Kışın Erzurum Sibirya’yı aratmıyor. Hayat felç oluyor” dediler.

17-12/11/s4.Jpeg

SOĞUK HAVAYA KARŞI NAYLONLU ÖNLEM

Muş'ta etkili olan kış mevsimiyle birlikte köylerde yaşayan vatandaşlar, tedbir amaçlı naylon ve brandayla önlem aldı.

Kış aylarında sıcaklığın sıfırın altında 30 dereceye kadar düştüğü kentte, köylerdeki vatandaşlar soğuktan korunmak için ev ve ahırlarının dört bir tarafını naylon ve brandayla korumaya başladı. Merkeze bağlı Şenova köyünde yaşayan Selçuk Yılmaz isimli vatandaş, soğuk havadan korunmak için naylon ve branda yoluyla önlem aldıklarını söyledi. Ev, ahır ve garajlarını soğuktan korumak için naylon ve brandayla kapattıklarını ifade eden Selçuk Yılmaz, "Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte evi brandalarla sarmaya başladık. Kış mevsiminde hava sıcaklığı eksi 30-40 dereceyi bulduğu için mecbur bu yolu seçiyoruz. Araçlarımıza da brandalı garaj yapıyoruz. Yaz mevsiminde kullandığımız traktörlerin tekerleklerini de brandalarla kapatıyoruz. Bu şekilde yaptığımız zaman lastikler soğuktan etkilenip çatlamıyor" dedi.

Bayram Öztürk isimli vatandaş ise, şiddetli soğuklara karşı önlem almak için ev ve iş makinelerini, branda ve naylonla örterek korumaya çalıştıklarını söyledi. Öztürk, "Kış mevsiminde hava sıcaklığı düştüğünde sıkıntı yaşamayalım diye branda kullanıyoruz. Traktörlerimizi ve römorkları naylonla sarıyoruz. Ayrıca evlerimizin balkon, kapı ve pencerelerini de branda ile sarıyoruz" diye konuştu.

Aynı köyde ikamet eden bazı vatandaşlar da, etkili olan soğuk havadan korunmak amacıyla ilginç yöntemler kullanıyor. Gece hava sıcaklığının sıfırın altında 30 dereceye kadar düşmesi nedeniyle sıkıntı yaşayan vatandaşlar, traktörlerini naylon ve brandalarla sarıyor.

TERMOMETRELER EKSİ 24'Ü GÖSTERDİ

Ardahan’da etkili olan soğuk hava hayatı olumsuz etkiliyor. Termometrelerin eksi 24 dereceyi gösterdiği kentte göller, nehirler ve sular dondu.

Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, havanın bölge genelinde az bulutlu ve açık geçeceği öngörülüyor. Sıcaklığın mevsim normallerinde seyretmesi beklenen bölgede, gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı ile yer yer sis ve pus görüleceği tahmin ediliyor.

Rüzgarın güney ve güneybatıdan hafif, zaman zaman orta kuvvette esmesi beklenen bölge illerinden Ardahan'da gece en düşük hava sıcaklığı sıfırın altında 24 derece ölçüldü.

Kuru ayazın yaşandığı Ardahan'ın adeta buzul kente döndüğünü belirten vatandaşlardan Sinan Aktaş, "Ardahan’dayız. Burada olacağız. Eksi 40 değil 70 derece de olsa biz buradayız. Vatanın her toprağı güzel olduğu gibi Ardahan’da çok güzel ve biz buranın sınır bekçileriyiz" dedi.

ERZURUM/İHA

Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

47.8%

18.4%

15.2%

9.1%

9.5%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)