-


Erzurum'da Eski Polislerin "Fetö" Davası

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, tamamı tutuklu olan sanıklardan Ahmet Sapancı, Oğuzhan Güngör, Ömer Kutlu ile sanık avukatları salonda hazır bulundu.
Bu haber 16.08.2017 21:45 eklenmiş ve 554 kez görüntülenmiştir.

Erzurum'un  Hınıs ilçesinde, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) emniyet yapılanması içinde yer aldıkları ve örgütün gizli haberleşme programı "ByLock" kullanıcısı oldukları iddia edilen 7 eski polis memurunun "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan yargılanmasına devam edildi.

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, tamamı tutuklu olan sanıklardan Ahmet Sapancı, Oğuzhan Güngör,  Ömer Kutlu ile sanık avukatları salonda hazır bulundu.

Diğer sanıklardan Mehmet Durbaba  Kırşehir E Tipi Ceza İnfaz Kurumu, Serdar Anamurluoğlu  Silifke M Tipi Cezainfaz Kurumu, Kadir Yaylagül  Ağrı Kapalı Ceza İnfaz Kurumundan, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden duruşmaya katıldı.  Afyon E Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan sanık İbrahim Çobanbay ise SEGBİS'ten bağlantı sağlanamadığı için duruşmaya katılamadı.

Duruşmada,  Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığınca sanıklar Çobanbay, Yaylagül, Durbaba ve Anamurluoğlu hakkında gönderilen, "ByLock" mesajlaşma içeriklerine dair tutanaklar dava dosyasına eklendi.

Sanık Kutlu, yaptığı savunmada, sadece bir kısım dijital tespitlere dayalı olarak tutuklu yargılandığını öne sürerek, tutuklu kaldığı süre göz önünde bulundurularak tahliyesini talep etti.

Bazı sanıkların avukatı  Halit Çelik de kaçma şüphesi bulunmayan ve sabit ikametgahı olan müvekkillerinin tutuklu kalmaları için gerekli hiçbir maddi sebep kalmadığını, tüm delillerin de toplandığını savunarak, tahliye talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti ise sanıklardan Sapancı, Kutlu ve Güngör hakkında "ByLock" programının içeriğine dair herhangi bir tespit veya belgenin mevcut olup olmadığının bildirilmesi için  Erzurum  Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesine yazı yazılmasına, sanıkların da tutukluluk hallerinin devamına karar vererek duruşmayı erteledi.

İddianameden

Erzurum Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, tamamı FETÖ/PDY'nin toplantılarına katılan ve eski polis olan 7 sanıktan İbrahim Çobanbay, Kadir Yaylagül, Mehmet Durbaba ile Serdar Anamurluoğlu'nun örgütün gizli haberleşme programı "ByLock"u kullandığı anlatılıyor.

Hınıs İlçe Emniyet Müdürlüğünde görevli olan sanıkların FETÖ/PDY'nin polis yapılanmasına dahil oldukları aktarılan iddianamede, sanıkların polis grubu toplantılarına katıldıkları, himmet verdikleri ifade ediliyor.

İddianamede, sanıklardan Ahmet Sapancı, Oğuzhan Güngör, Memet Durbaba ve  Ömer Kutlu'nun örgütten aldıkları talimatlar doğrultusunda  Bank Asyahesaplarına para yatırdıkları, Oğuzhan Güngör ve  Ömer Kutlu'nun ise Kimse Yok mu Derneğine para aktardıkları yer alıyor.

İddianamede, sanıkların "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapsi isteniyor.

KAYNAK  : AA

Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

45.6%

19.7%

15.7%

9.4%

9.6%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)