ADALET ARIYORUZ...


Bu haber 16.06.2017 11:06 eklenmiş ve 333 kez görüntülenmiştir.
Eyüp AYDIN

Sokağa çıkıp "bu ülkede adalet var mı" diye sorsanız, inanın tek bir Allah'ın kulu çıkıp da "var" diye cevap vermesi mümkün değil. 47 yıllık meslek hayatımda hiçbir yerde adaletin tam olarak işlediğini görmedim. Devlet ve toplum hayatımızda bu kadar önemli olan adaleti kaybetmiş durumdayız. Şimdi kalkmış ülkenin Ana Muhalefet Lideri "adalet arayışı" için yollara düşmüş durumda. Ne kadar acı değil mi?

Peki dilimizden düşürmediğimiz nedir bu adalet? Her gün duyup, üzerinde düşünmeden ve kafa yormadan geçtiğimiz bir kavram mı, yoksa günlük yaşamımızı etkileyen, varlığını sadece hukuk kitaplarında ve siyasetçilerin nutuklarında değil de gerçek yaşamda gösteren bir kavram mıdır ADALET?

Adalet; devlet ve toplum hayatını kucaklayan, sistemin arızasız çalışmasını sağlayan, insanlara güven duygusunu aşılayan, haksızlıklara göğüs geren bir kavramdır. Eğer devlet ve toplum hayatında adaleti tesis edememişseniz, demokrasi, hukuk ve özgürlükler bir işe yaramaz. Devlet asla adaletsizlikle yönetilemez. Adaletin olmadığı yerde güven sarsılır, güvenin olmadığı yerde de kargaşa ve kaos olur.

Aslında adalet; Türkiye'nin görkemli adliye saraylarında dağıtılır da, ancak bu adaleti dağıtacak ve savunacak vicdanlı, bağımsız ve tarafsız yargıçlara ihtiyaç var.

Bugün Türkiye'de yaşanan tüm sıkıntıların tek sebebi adaletsizliktir. Yargıda, yürütmede, yasamada, medyada yaşanan adaletsizlikler çok büyük gerginliklere neden oldu ve oluyor. Ülkede bu kadar çok gerginlik ve ayrışma yaratırsanız, bu da toplumun tüm katmanlarına, oradan da sokak cinayetlerine kadar yansır. Peki çare? Çare, kaybolan adaleti yeniden her alanda ve her konuda tesis etmek!..

 

HER YERDE KAVGA VAR!

Kavgasız, şiddetsiz günümüz geçmiyor. Eğer bir toplumda adalet tam olarak işlemiyorsa, o toplumda şiddet ve kavga kaçınılmaz hale gelir. Son yıllarda şiddet ve kavga yanlısı bir toplum haline geldik. Ramazan ayında bile kavga oluyorsa, iftar öncesi ve iftar sonrası masa ve sandalyeler havada uçuşuyorsa, silahlar konuşuyorsa, toplumun neden bu hale geldiğini hem de hiç vakit geçirmeden irdelememiz gerekiyor. Kavgasız, cinayetsiz, kazasız, belasız günümüz geçmiyor. Trafik kazası, iş kazası, cinayet, yangın gibi sebeplerle günde ortalama 25-30 kişi hayatını kaybediyor. Acıyla, ölümle, kavga ve şiddetle iç içe yaşayan bir ülkeye dönüştük. Yaşanan bunca acı olaylara ve ölümlere bu toplum nasıl dayanıyor? Ölüm bu kadar mı ucuz! Bu da araştırılması gereken ayrı bir konu!
Televizyonu açtığımızda, haberlerin neredeyse tamamına yakın bir bölümünü ölüm, şiddet, yangın, kavga ve kazalar oluşturuyor. Her yerde kavga, gözyaşı, kan ve acı var.

- Meclis'te kavga var,

- Adliyede kavga var,

- Hastanede kavga var,

- Mahallede kavga var,

- Sokakta kavga var,

- Evde kavga var...

Şiddetin ve kavganın hakim olduğu mekan neredeyse kalmamış. Ülkenin dört bir tarafında yaşanan şiddet içerikli haberleri izlemekten psikolojimiz bozuldu. Hiçbir yanlış ve hata hoşgörüyle karşılanmıyor. Hareket halindeyken aracını durdurup silahını çekenlerin, sokak ortasında bıçaklı ve sopalı kavgaların yaşandığı bir ülke imajını taşıyoruz. Bu kadar şiddet yanlısı ve kavgacı bir toplum olmanın sebepleri mutlaka araştırılmalıdır. Yoksa başkaları değil, biz birbirimizi bitireceğiz!..

 

 

 

Yazara ait son 10 makalele
"BURASI TÜRKİYE" DEYİP GEÇİYORUZ...
BAYRAM DUASI…
NASIL BİR TÜRKİYE İSTİYORUZ?
KADER SEÇİMİ OLACAK!..
ÜLKENİN YENİDEN DİZAYN EDİLMESİ LAZIM...
ATATÜRK SAMSUN'DAN BİR DAHA GELSEYDİ;
SEVGİLERİN EN YÜCESİ...
ATATÜRK'Ü NEDEN SEVİYORUM?
GIDA TERÖRÜ!
23 NİSAN ve ULUSAL EGEMENLİK!
Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

45.6%

19.8%

15.9%

8.9%

9.7%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)