-


Gelecek Sizin Eseriniz Olacaktır


Bu haber 14.05.2017 20:32 eklenmiş ve 1285 kez görüntülenmiştir.
İbrahim KIRDAĞ

Gelecek Sizin Eseriniz Olacaktır

Tekman, Hınıs, Karayazı ve Karaçoban ilçelerinin büyük bir kesimi akrabadır. Ve neredeyse herkes birbirini tanıyor. Bazı aileler arasında kan bağı, bazı aileler arasında ise akrabalık bağı vardır. Türkiye’nin diğer bölgelerine baktığımızda sevgi, saygı bakımından hatırı sayılır bir halkız. Ancak son zamanlarda gençler yani yeni nesil akımların arasındaki siyasi fikir ayrılıkları ister istemez aileleri de etkiliyor ve birbirilerinden uzaklaştırıyor.

Bir sohbet ortamında bu gibi durumları yok etmek için nelerin yapılabileceği hakkında konuştuk. Ortak kanı; kendimizi, geçmişimizi ve değerlerimizi bilmemiz bu gibi nahoş olayların karşısına geçmek için yeterli bir etken olacaktır. Tamamıyla katıldığım bir sonuç.

Gençler bilmeli ki hiçbir fikir, kardeşimizi kırmak yahut yok etmek için yeterli bir sebep değildir. Bırakalım herkes kendi fikrini söylesin. Bazıları ileri de gidiyor olabilir. Ancak karşımızdakini incitmemek için dikkat etmeliyiz. Haklı olabiliriz ve bu haklılık bize her şeyi yapma yetkisi vermiyor.

Bakın gençler!

Sizler çok güzel imkânlara sahip bir şekilde yetişiyorsunuz. Ama yaşamdaki güzellikleri tam olarak göremiyorsunuz. Bunun biraz sebebinin de biz olduğumuzu kabul ediyorum. Size; bizden öncekilerin bize bıraktıkları gibi bir sevgi ortamı bırakamadık. Siyasi fikirlerden, menfi çıkarlardan dolayı kutuplaştık. Bazıları ortamı germek için çalışsa da bizler hep bir ihlas kardeşliği etrafında toplanmak için çokça mücadele ettik.

Yorulduk...

Bu mücadelede pek de başarılı olduğumuz söylenemez.

Siz eskileri pek bilmezsiniz. Bizler maddi sıkıntılar içinde büyüdük. Biz okula hep parasız giderdik. Okula yiyecek bir şeyler götürmek bizim için hayal idi. Yırtık elbiseler, ucuz kalemler ve tüm dersler için tek bir defter, ortak bir kitap… Bizde gerçek olan şey buydu.

Ama biz bu değerlerden hiç utanmadık. Var olan günlerde de eskiyi hep sevgiyle yâd ettik. O yoklukları bildiğimiz için birbirimizi hiç dışlamadık. Biz hep yokluk ile mücadele ettik o günlerde. Ama şimdi durumlar farklılaşıyor gibi. Maddiyattan öte fikirler almış başını gidiyor.

Aynı aileden devlet yanlısı ve PKK sempatizanı diye birbirini dışlayanlar var. Kardeş bunlar. Aralarında kız alıp vermeden dolayı Alevi-Sünni ayırımı yapan aileler var. Dinci ve ateist yahut sağcı-solcu diye birbirlerini dışlayan kardeşlerimiz var. Bunlara hiç gerek yok. Devletin yahut partilerin politikaları bizi birbirimizden ayırmamalı.

Fikir yahut başka sebeplerden dolayı birbirimizi dışlamamalıyız. Tam aksine bütünleşmeliyiz. Bir Hınıs’lı ne kadar da kötü olsa, ne kadar da zıt fikirli olsa yine de dışardaki birinden daha yakındır bize. Kötü de olsa bizim kötümüzdür. Aynı şey Tekman, Karaçoban ve Karayazı için de geçerlidir.

Eskiler birbirini iyi tanırlardı. Birbirlerini çok severlerdi. Ama artık dünyadan el-etek çektiler. Bizde onlardan aldığımız güzellikleri sizlere taşımaya çalıştık. İyi ya da kötü bir şekilde daha iyi güzellikler için mücadele ettik. Ve şimdi bayrağın bir ucunu da size vermek istiyoruz. Ben size bu konuda güveniyorum. Elbette ki yanlışlıklar olabilir. Lütfen yanlışlıklarda ısrar etmeyin. Bazen haklı da olsanız kardeşinizin mutluluğu için kendi hakkınızdan vazgeçmeyi bilin.

Sosyal ağlarda ortamı gerecek, etrafınızdaki insanları üzecek paylaşım ve davranışlardan uzak durmanız gerekir. Hınıs’taki değerleri iyi bilin.

Bir hafta önce Maltepe de gördüğüm Molla Necmettin Güneş’i keşke sizde o an batıda görebilseydiniz. Heybetli duruşu, nur saçan yüzü, görünüşü ile karanlıktaki bir güneş gibiydi. Hınıs’ın manevi dinamiği Molla Alirıza AĞIRBAŞ kolay kolay yetişmez. İlminden yararlanmaya çalışın. Yeni nesil imamları düşünürsek onlar birer elmas gibidirler. Bir fikir adamı İrfan Keskin’i batıda bulamazsınız. Bir Ali Eren’i üzmeyi göze almayın. Hınıs’a çok hizmetler yaptı. Kendisini tanımaktan büyük bir şeref duyduğum bir alevi olan Beyyurdu’lu Fahri Şahin’e hep saygı duyun. O adam sevginin sembolü adeta. Bılıkan aşireti liderlerinden Hacı Ali’yi kaybetmeden hep dinleyin. Toplumu bir arada tutmak kolay değil. Hınıs halkı için her fedakârlığı yapmaktan çekinmeyen Şahverdi’den Hacı Zeki Çetinkaya’nın ailesine hep sahip çıkın. Akgelin köyünden Nihat Özkul gibi bir filozoftan hep yararlanmayı bilin. O adamı İstanbul’a getirmeye ikna edin, size en büyük düşünce kuruluşunun başkanı olacağını sözü vereyim. Çünkü burada öylesini bulamazsınız. Sürekli kavga eden bir toplumu barış içinde yaşamaya ikna eden ve çevredeki ilçelerle dostluklar kurarak huzur ortamı oluşturan Cemil Kırdağ gibi birinin yaşamını örnek alın. İstanbul’a yolunuz düşerse Sebahattin Kızıltaş’ın bir sohbetine katılın. Onu tanıyın. İnsan yaşatmak için harcanan bir ömrü görürsünüz. Hınıs’ta yapılan yatırımların gizli kahramanı Sadettin Aydın’ın destekçisi olun. Hınıs’ta barışın temsilcisi sayılan kanaat önderi Bedri Fırat hangi siyasi fikirde olursa olsun destekleyin. Hınıs’ın değerlerinden Amerler ailesinden Hacı Şükrü Şan’ı büyük bir özveri ile dinleyin. Ve daha sayamadığım nice kahramanlarımız var. Diğer ilçelerde de niceleri vardır. Ayırmaksızın saygı gösterin ve bu değerlerden yararlanmayı bilin. Bardağın hep dolu tarafından bakın kişilere ve olaylara. Sakın ha sakın;

Kırmayın…

İncitmeyin…

Bölgeyi yükseltmek için bayrak artık sizin de elinizdedir.

Unutmayın!

Gelecek yaşam sizin de eseriniz olacaktır.

İbrahim KIRDAĞ – Hınıs’ın Sesi

Yazara ait son 10 makalele
DİNLERARASI DİYALOG
TÜRKİYENİN HALA AK PARTİYE İHTİYACI VAR.
Gelecek Sizin Eseriniz Olacaktır
Hınıs’a Güçlü Bir “Evet” Yakışır
Biz miyiz Hınıs’ı özleyen...
Hınıs’ta Birlik Zamanı
Silahlı Mücadele Dönemi Kapanmıştır.
Newruz Piroz Be
Karanlık Çağda Kadın Olmak
Film sonrası okunan bela;
Yorum Yaz - Yorumlar
orhan KIRDAĞ 03.09.2017 14:29
Son yazınızı okudum Hınıs,Tekman,Karayazı, Karaçoban,ın yılardır süre gelen yaşayış biçimi ve değişime üğrayan yaşayış biçiminden bahsetmeye çalışmişsınız.Yılardı ilçelerimizde bahsetiğiniz ve daha yazamadığınız çok kişilerin acaba yılarca yaşadıkları bölgelerine hata köylerine ne faydaları ne hizmetleri oldu kendi menfaat ve çıkarları doğrultusunda yanlışa doğru doğruya yanlış dediler.Halk gerçeği görduartık onların doğru ve yanlışına değil kendi bildiği doğru yanlışa göre haraket ediyor bahsetiğin kişiler o bölgede hangi etkinlikleri var. çıkar ve menfaatleri dışında ne yaptıklarını yazarmısın
orhan KIRDAĞ 02.09.2017 12:42
Değerli kardeşim(son) yazınızı okudum kendinize göre haklısınız.yılar önce çok az kişinin bildiğini bügun herkes biliyor yılar önce yanlışa eğer büyuk dediğimiz kişi doğru dediyse herkes O doğru diyor doğrudur.bügun O; veya bu yok onun bildiğini herkes biliyor köru körune kimse madi veya güçlünün doğru dediğine yanlış dediğine bakmıyor herkes kendine göre yorumluyor.İsmen saydığın kişiler kendi çevrelerine ne faydaları olmuş menfaat ve çıkarları için çok doğruya Yanlış:çok yanlışa doğru dediklerini herkes bildi her gördu.bulundukları yeri kendi ve etrafındaki sen bilirsin seninki doğrudur diyenler için kulandılar. Kral ve kralın yardakçıları dışında herkes kralın çıplak olduğunu göruyordu söyleyemiyordu.bence işte Hınıs; Tekman;Karayazı;Karaçoban,ın gerçeğ Takke düştü kel göründü.
Toplam 2 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs'ın çehresini değiştiren sebepler hangisidir?

46%

19.3%

15.9%

9.4%

9.4%


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)