-


Petrol fiyatlarında düşüş sürüyor…


Bu haber 04.08.2015 12:33 eklenmiş ve 3336 kez görüntülenmiştir.
Ekonomist Dr.Fatma MELEK

 Haftanın ilk işgününde, önce Çin ardından ABD'de açıklanan imalat sanayi öncü göstergelerinde görülen bir miktar zayıflama, küresel hisse senedi piyasalarında ve petrol fiyatlarında aşağı yönlü baskı üretiyor. Petrol fiyatlarının 2015 yılı en düşük düzeylerine önemli ölçüde yaklaşması, gelinen fiyat seviyelerinin kalıcı olması durumunda, yeni dezenflasyon kaygılarına yol açabilir.

Daha kısa vadede ise, küresel risk iştahı açısından önemli veri akışı, Cuma günü açıklanacak ABD tarımdışı istihdam artışı ve bunun öncesinde Çarşamba günü sinyal etkisi üretebilecek hizmet sektörü beklenti endeksi olacak.

Yurtiçinde ise, yıllık enflasyonun %7 seviyesinin altına gerilemesi, özellikle döviz ve faiz piyasaları açısından olumlu değerlendirilebilecek bir gelişme. Fakat haftanın yoğun global veri akışında, piyasa yönünü büyük ölçüde yukarıda bahsettiğimiz verilerin gerçekleşmelerinin şekillendireceğini değerlendiriyoruz.

ABD’de ISM imalat sanayi endeksi, genişlemenin devam etmekle birlikte ivme kaybettiğine işaret etti: Temmuz’da endeks 52,7 ile beklentilerin (53,5) altında kaldı. Üretim ve yeni sipariş trendleri olumlu, yeni ihracat siparişleri ise 50’nin altında seyrediyor ve aylık bazda geriledi.

Bu verinin ardından ABD tahvil getirileri gerilemeye devam etti. 10 yıllık tahvil getirileri %2,15 ile son 2 ayın en düşük seviyelerine kadar geriledi. Yurtiçinde ise enflasyonun düşmeye devam etmesinin de etkisiyle gösterge tahvil getirisi sınırlı düşüş ile %9,96’ya gerilerken, 10 yıllık getiri ise 9 baz puan yükselerek günü 9,65’den tamamladı.

Dün gelişmiş ülke para birimlerinde yatay bir seyir hakimdi. EUR/USD paritesi 1,10 seviyelerinde seyretmeye devam ederken, GBP/USD ve USD/JPY sırasıyla 1,56 ve 124 seviyelerinde yatay.

Petrol fiyatlarındaki düşüş sürüyor. İran’a yönelik yaptırımların kalkmasıyla arzın artacağı beklentileri ve zayıf global büyüme verilerinin talebi kısacağı beklentileri fiyatların gerilemesine neden oluyor. Brent petrol 6 ay sonra ilk defa 50 $/varil’in altında.

Petrol fiyatlarındaki düşüşlere bağlı olarak Rusya’da USD/RUB Şubat sonundan bu yana en yüksek seviyede ve Brezilya’da USD/BRL makroekonomik görünüm ile tarihi yüksek seviyelere ulaştı. Diğer GOÜ para birimlerinde ise bu sabah dolara karşı sınırlı değer kazanımları görülüyor. USD/TL 2,7720’den işlem görürken, sepet kur 2,9050’de.

ABD borsalarında bir miktar düşüş görülürken, Avrupa borsaları %0,7- %1,2 yükseliş gösterdi. Yurt içinde ise BİST-100 endeksi bankacılık hisseleri öncülüğünde günü %2 düşüşle tamamladı ve böylece Cuma günkü kazançlarını büyük oranda geri verdi.

Çin hisse senedi piyasasında otoriteler son haftalarda görülen oynaklık nedeniyle önlemler almaya devam ediyor. Açığa satış işlemlerine sınırlama getirilmesinin ardından Şangay borsası bu sabah %2,5 primli işlem görüyor. Nikkei-225 endeksi ise hafif satıcılı işlem görüyor.

Türkiye’de yıllık enflasyon %6,8’e gerilerken, çekirdek enflasyondaki düşüş ise sınırlı kaldı. Enflasyon aylık bazda %0,1 artış gösterirken, aylık enflasyona katkılara bakıldığında giyim fiyatları -0,33 puan, ev eşyası fiyatları +0,11 puan katkı sağladı. Yıllık gıda enflasyonu %9,3 ile sabit kaldı. Çekirdek enflasyon aylık %0,11 yükselirken, yıllık olarak ise baz etkisiyle %7,51’den %7,31’e çok sınırlı bir gerileme kaydetti

Yazara ait son 10 makalele
Petrol fiyatlarında düşüş sürüyor…
TL cinsi varlıklarda satış baskısı sürüyor…
TCMB’den bir faiz değişikliği beklenmiyor…
TL cinsi varlıklarda toparlanma sınırlı kaldı…
TL haftaya diğer GOÜ’lerden negatif ayrışmayla başladı…
Yunanistan parlamentosunun, kreditörlerle varılan ön anlaşmayı...
Küresel risk iştahı Yunanistan ve İran haberleriyle toparlandı…
Avrupa Birliği’nde haftasonu yapılan görüşmelerden
Fed tutanakları, küresel risklere dikkat çekiyor…
Yorum Yaz - Yorumlar
Toplam 0 yorum yapılmıştır.
 ‹ 
 › 

ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLARHınıs Belediye Başkanlığını hangi partili aday kazanacak?


Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalıdır. Fotoğraflar ve videolar ayrıca tüm köylerimiz hakkında bilgiyi HınısınSesi.com da bulabilirsiniz
Hınıs'ın Sesi - Erzurum Hınıs ilçesi paylaşım ve bilgi portalı
Hınıs'ın Köyleri
Hınıs'ın Genel Durumu
Hınıs'ta Eğitim
Hınıs'ta Sosyal Yaşantı ve Konut
Hınıs'ın Ekonomik Durumu
Hınıs'ta Altyapı ve Ulaşım
Hınıs'ın Coğrafi Yapısı ve İklimi
Hınıs'ın Tarihi Eserleri ve Turistik Yerleri
Hınıs'ın Tarihi
Acarköy
Akbayır
Akçamelik
Akgelin
Akgöze
Akören
Alaca
Alagöz
Alınkiri (Abdalan)
Alınteri
Altınpınar
Arpadere
Avcılar
Başköy
Bayırköy
Bellitaş(Herami)
Beyyurdu(Begordi)
Çakmak
Çamurlu
Çatak
Çilligöl
Dağçayırı
Demirci
Derince
Dervişali
Dibekli
Dikili
Divanhüseyin
Elmadalı
Erbeyli(Tirkiş)
Erduran
Erence
Esenli
Göller(Kahgik)
Güllüçimen
Gürçayır
Güzeldere
Halilçavuş
Hayran
Ilıcak(Germik)
İsmail
Kalecik
Karaağaç
Karabudak
Karamolla(Kerimelle)
Kazancı
Ketenci
Kızılahmet
Kızmusa
Kongur
Meydanköy
Mezraa
Mollacelil
Mollakulaç
Mutluca
Ortaköy
Ovaçevirme
Ovakozlu
Parmaksız
Pınarköy
Şahabattinköy
Şahverdi
Şalgamköy
Saltepe
Sıldız
Söğütlü
Sultanlı
Suvaran
Tanır
Tapuköy
Taşbulak
Tellitepe
Tipideresi
Toprakkale
Toraman
Ulucayır
Ünlüce
Uyanık
Yamanlar
Yaylakonak
Yelpiz
Yeniköy
Yeşilyazı
Yolüstü(Arus)